Καλύτερος ο Α.Ο.Κ., νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό

Η Κέρκυρα ήταν από την αρχή καλύτερη από τον Παναιτωλικό και πήρε τη δεύτερη φετινή νίκη της (1-0) χάρη στο γκολ του Νούνες! Η χειρότερη φετινή εμφάνιση για τους Αγρινιώτες, που είδαν τους «Φαίακες» να τους προσπερνούν!

Το πρώτο της τέρμα σε κανονική ροή παιχνιδιού σημείωσε η Κέρκυρα και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, παίρνοντας μια πολύ βαθιά ανάσα ενόψει της συνέχειας. Δεύτερο… θύμα μετά τον Παναθηναϊκό, ήταν ο Παναιτωλικός! Οι «Φαίακες», επικράτησαν με 1-0 χάρη σε ένα πολύ όμορφο τέρμα του Νούνες, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο ματς κι έδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα του. Προβλημάτισαν οι φιλοξενούμενοι, που πραγματοποίησαν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, βλέποντας και τον αποψινό αντίπαλό τους να τους προσπερνά στη βαθμολογία.

Έτσι έπαιξαν

Χωρίς εκπλήξεις η εντεκάδα της Κέρκυρας από τον Αλέκο Βοσνιάδη. Ο Έλληνας τεχνικός, παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Ο Γιαννακόπουλος ήταν στο τέρμα, ο Σπίνουλας στα δεξιά της άμυνας, ο Ντιόγκο αριστερά και οι Ιωάννου, Γρομητσάρης στα στόπερ. Αμυντικοί μέσοι οι Σιόντης, Αρτυματάς. Δεκάρι ο Ζορμπάς, αριστερά ο Επστάιν, δεξιά ο Γκομές και στην κορυφή της επίθεσης ο Παμλίδης.

Ο Μάκης Χάβος, παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κυριακίδης, στα αριστερά της άμυνας επέλεξε να ξεκινήσει τον Παρρά σε μια μίνι έκπληξη, ενώ δεξιά ήταν ο Μαρινάκης. Στα στόπερ οι Μόρας, Μιχάι. Μπράβο και Πάουλο ήταν οι αμυντικοί μέσοι, με τους Ντίας, Μάζουρεκ και Ρόσα να βρίσκονται πίσω από τον Μοράρ.

Καλύτερη η Κέρκυρα, «Κέρβερος» ο Κυριακίδης!

Το παιχνίδι άρχισε με τον Παναιτωλικό να μπαίνει με πιο επιθετική διάθεση, αλλά αυτό κράτησε για 10 λεπτά. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, το πρώτο μέρος ανήκει ολοκληρωτικά στην Κέρκυρα που είχε τρεις μεγάλες ευκαιρία για να σκοράρει.

Αρχικά στο 11′ ο εξαιρετικός Κυριακίδης, είπε «όχι» στη κεφαλιά του Παμλίδη, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να αστοχεί σε δεύτερη κεφαλιά από πολύ κοντά στέλνοντας την μπάλα δοκάρι κι άουτ. Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο πρώτο 45λεπτο ήταν στο 29′ με ένα σουτ του Μάζουρεκ να φεύγει άουτ.

Τελευταία και καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος και πάλι για τους ανώτερους «Φαίακες». Σέντρα του Ντιόγκο στο 32′, η μπάλα πέρασε από τον Παμλίδη, έφτασε στον Γκομές που πλάσαρε στη κίνηση, με τον Κυριακίδη να προλαβαίνει πάνω στη γραμμή και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Πρώτο γκολ χωρίς πέναλτι και… τρίποντο!

Ανώτερη και στην επανάληψη ήταν η Κέρκυρα, με τους Επστάιν, Παμλίδη να απειλούν και πάλι! Μετά τα πρώτα λεπτά στα οποία είχαμε πολύ χαμηλό ρυθμό, οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές κι έχασαν κάποιες ευκαιρίες…

Αρχικά, στο 64′ ο Ρόσα σούταρε, ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα, ο Επστάιν από πλάγια θέση έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω, ενώ στο 68′ ο Κλέσιο είδε την τελευταία στιγμή τον Γρομητσάρη να του… παίρνει την μπουκιά από το στόμα. Αυτές ήταν και οι δύο τελευταίες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους στο ματς.

Ακολούθησε η… προειδοποίηση του Παμλίδη στο 75′, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ, πριν το γκολ της νίκης για την Κέρκυρα! Ο Νούνες που 15 λεπτά νωρίτερα είχε μπει στο ματς, πήρε την μπάλα από βαθιά μπαλιά του Σπίνουλα μετά από λάθος κεφαλιά του Μόρα. Έβαλε την μπάλα ωραία μπροστά του και με διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Κυριακίδη για το 1-0.

Αυτό ήταν και το πρώτο φετινό γκολ της Κέρκυρας χωρίς πέναλτι κι εκείνο που έμελλε να της δώσει την δεύτερη φετινή της νίκη με την οποία προσπέρασε και τον Παναιτωλικό στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι συνθέσεις:

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκομές, Σιόντης, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Αρτυματάς, Σπίνουλας, Ζορμπάς (72′ Μπαλάφας), Ιωάννου, Επστάιν (66′ Νούνες), Παμλίδης (88′ Μπάουμαν)

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Παρράς (49′ Ρότσα), Μαρινάκης (74′ Μύγας), Μόρας, Μιχάι, Μπράβο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Πάουλο, Μοράρ, Ντίας (59′ Κλέσιο)