Κύπελλο Ελλάδας: Έγραψε ιστορία η Παναχαϊκή, νίκησε με 2-1 τον Π.Α.Ο.Κ.

Μία σπουδαία νίκη που θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ήδη τεράστια ιστορία της, πανηγύρισε η Παναχαϊκή!

Αναμφίβολα πρόκειται για την μεγαλύτερη της σύγχρονης ιστορίας της, καθώς το 2-1 επί του Π.Α.Ο.Κ. στο πρώτο εκ των δύο ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, ήρθε σε μία εποχή όπου η ομάδα της Πάτρας αγωνίζεται στην Football League. Και όχι μόνο αυτό, αλλά η Παναχαϊκή κέρδισε τον Π.Α.Ο.Κ. ο οποίος αγνοούσε την λέξη “ήττα” εδώ και μήνες στις εγχώριες διοργανώσεις.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η νίκη της Παναχαϊκής δεν χωράει αμφισβήτηση. Ήταν μία πέρα για πέρα δίκαιη και καθαρή νίκη, που ήρθε απολύτως φυσιολογικά με την εικόνα που έδειξε η ομάδα σε όλο το 90λεπτο.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η προσέγγιση των “κοκκινόμαυρων” ήταν άριστη και η επιβράβευση δεν άργησε να έρθει. Παρά την τεράστια ευκαιρία του Κυνηγόπουλου στο 13′, όπου βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη με τον έμπειρο πορτιέρο να διώχνει με τα πόδια, το γκολ ήρθε λίγο αργότερα. Πάλι ο ίδιος παίκτης, από διαγώνια θέση εντός περιοχής σούταρε, ο Πασχαλάκης αντέδρασε και ο Μπαστακός που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 1-0 στο 34′ που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Π.Α.Ο.Κ. ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή στιγμή. Στο 56′ ο Καρέλης με ωραία κεφαλιά έπειτα από ενέργεια του Λημνιού πέτυχε το 1-1. Ωστόσο, παρά το γκολ των φιλοξενούμενων, η Παναχαϊκή αντέδρασε και δεν φοβήθηκε.

“Χρυσός” σκόρερ για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες ήταν ο αρχηγός της ομάδας. Ο Νίκος Λουμπαρδέας με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση από θέση διαγώνια αριστερά και μέσα στην περιοχή, εκτέλεσε τον Πασχαλάκη και “έγραψε” το τελικό 2-1!

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων, θα διεξαχθεί στην Τούμπα σε ημερομηνία που θα οριστεί επίσημα τις επόμενες μέρες.

Συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Σ. Οφρυδρόπουλος): Καπούταγλης, Σταματόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος, Πλέγας, Ελευθεριάδης (66’ Καρατσανάκοφ), Αργυρόπουλος (61’ Κολ), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (82’ Μωραίτης).

Π.Α.Ο.Κ. (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κίτσιου, Βαρέλα, Μαλεζάς (73’ Μπίσεσβαρ), Τόσκα, Σάχοφ, Μαουρίσιο (81’ Ζαμπά), Λημνιός, Ουάρντα (66’ Πέλκας), Ελ Καντουρί, Καρέλης.