Κύπελλο Ελλάδος: Ο Παναιτωλικός τις ευκαιρίες, η Ξάνθη τα γκολ!

Ο Παναιτωλικός είχε τις ευκαιρίες, αλλά ήταν φλύαρος. Η Ξάνθη είχε την ουσία και τα γκολ. Επικράτησε με 2-0 (Κάστρο, Τριάδης) στα Πηγάδια και με το… καλημέρα βρίσκεται με το 1.5 πόδι στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος!

«Αφεντικό» του ομίλου τους έγινε σήμερα η Ξάνθη, καθώς κέρδισε τον Παναιτωλικό με 2-0 και έκανε το αποφασιστικό βήμα για τη πρόκρισή της στην φάση των «16» του Κυπέλλου. Σε ένα ματς όπου ναι μεν δεν ήταν καλύτερη, αλλά εκμεταλλεύτηκε την «ευστοχία» της (είχε λιγότερες τελικές) και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα, τον Μπαξεβανίδη δεξιό μπακ, τους Λισγάρα, Σβάρνα στα στόπερ, τον Σιλά αριστερό μπακ, τους Καμαρά, Μεχία, Λουσέρο στον άξονα, τους Τριάδη, Ρότσε στα άκρα και τον Κάστρο στη κορυφή της επίθεσης.

Τα «καναρίνια» είχαν τον Τσέναμο κάτω από τα γκολπόστ, τον Κλέσιο δεξί μπακ, τους Ροντρίγκες, Μιχάι στα στόπερ, τον Τσοκάνη αριστερό μπακ, τους Μπράβο, Πάουλο, Μάζουρεκ στον άξονα, τους Ρόσα, Παρρά στα άκρα και τον Μαρκόβσκι στη κορυφή της επίθεσης. Μάλιστα ο νεαρός Πάρρας ντεμπουτάρισε σε επαγγελματικό επίπεδο.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τους «κυανοκίτρινους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απώλεσαν μία καλή ευκαιρία με τον Ροντρίγκες. Περίπου στο 20λεπτο η Ξάνθη άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, θα μπορούσε να σκοράρει σε ένα λάθος διώξιμο του Μαρκόβσκι και στο 27′ άνοιξε το σκορ με τον Κάστρο. Μάλιστα το «μισό» γκολ ανήκει στον Μπαξεβανίδη, καθώς ο έμπειρος δεξιός μπακ έκανε ωραία κίνηση και σέντρα. Αυτή η εξέλιξη «πάγωσε» το παιχνίδι για περίπου ένα δεκάλεπτο, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πάλι «γκάζι» και άγγιξαν την ισοφάριση με τους Μαρκόβσκι, Κλέσιο.

Στο δεύτερο μισό τα «καναρίνια» μπήκαν φουριόζα. Για περίπου 15 λεπτά πίεσαν για την ισοφάριση, απώλεσαν δύο καλές ευκαιρίες, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Ξάνθη στο 60′ διπλασίασε με τον Τριάδη τα τέρματά της (ύστερα από μεταβίβαση του Ρότσε). Το ματς ουσιαστικά «τελείωσε» εκεί…

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58′ Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82′ Κίκε), Κάστρο (70′ Μπρίτο), Ρότσε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσέναμο, Κλέσιο (70′ Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (62′ Ρότσα), Ρόσα (65′ Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκι