Κύπελλο: Ιστορική πρόκριση για τον Παναιτωλικό! – Στους «8» για δεύτερη φορά

Ό,τι δεν συνέβη σε 116΄στη Νέα Σμύρνη, έγινε στο τελευταίο 4λεπτο! Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με γκολάρα-φάουλ του Μπαϊροβιτς, ο Ντομίνγκες απάντησε στο 119′ αλλά οι Αγρινιώτες με το 1-1 βρέθηκαν στους 8. Δύο δοκάρια για την ομάδα του Χάβου με Σιέστεντ και Ρόσα.

Το «εισιτήριο» για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε απόψε ο Παναιτωλικός στη Νέα Σμύρνη. Υστερα από ένα ματς με πολύ σπασπένς που κρίθηκε στην παράταση, απέσπασε 1-1 από τον Πανιώνιο και σε συνάρτηση το 0-0 του Αγρινίου, προκρίθηκε για 2η φορά στην ιστορία του στους «8» του θεσμού.

Οι «κυανέρυθροι» παρατάχθηκαν με τον Κότνικ στο τέρμα, τους Ρέντζα, Σταυρόπουλο, Ντομίνγκες, Λυμπεράκη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Παπαγεωργίου, Οικονομίδη στον άξονα, τους Εμμανουηλίδη, Τσιλούλη στα άκρα, τον Μιλόγβιτς «δεκάρι» και τον Αραμπούλι προωθημένο.

Για τα «καναρίνια» ντεμπούταραν οι Ρόσα, Αλβαρες και πιο συγκεκριμένα ο Μάκης Χάβος ξεκίνησε με τον Κνετ κάτω από τα γκολπόστ, τους Σανιά, Σιένστεντ,Γιοβάνοβιτς, Κέβιν στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τσιγγάρα, Ντάλσιο στον άξονα, τους Ντουάρτε, Αλβαρες, Ρόσα μεσοεπιθετική τριπλέτα (ο Αργεντινός «δεκάρι») και τον Ντίας στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους πιο ορεξάτους και στο πρώτο 10λεπτο επισκέφθηκαν ορισμένες φορές τα καρέ των αντιπάλων τους. Ομως κάπου εκεί ο Παναιτωλικός άρχισε να «πατά» καλύτερα. Οι Ρόσα, Αλβαρεζ έδειξαν ορεξάτοι και οι «κυανοκίτρινοι» είχαν δύο δοκάρια σε διάστημα λίγων μόνο λεπτών, πρώτα με τον Σίενστεντ (9′) και ύστερα με τον Ρόσα (17′). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, ενώ οι «κυανέρυθροι» έψαχναν κάποια κόντρα, όπως εκείνη του Εμμανουηλίδη στο 29′, όπου έβγαλαν μία καλή φάση.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του ματς ήταν ανάλογη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν ευκαιρίες και στις στατικές μπάλες που έβγαζαν. Οπως με τον Σίενστεντ στο 66′. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύονταν τις δικές τους ανάλογες φάσεις, αλλά στην αντεπίθεση ήταν εκείνοι που «άγγιξαν» το γκολ με τον Αραμπούλι στο 73′, αλλά ο Κνετ αντέδρασε σωστά στο κοντινό του πλασέ. Λίγο αργότερα ο Τζανακάκης πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Εμμανουηλίδη και οι «κυανέρυθροι» παρουσιάζονταν πιο απειλητικοί. Ομως δεν βρήκαν κάποιο γκολ και η κανονική διάρκεια τελείωσε με μία καλή επέμβαση του Κότνικ σε σουτ του Ντουάρτε.