Κύπελλο – Τέλος παιχνιδιού: Α.Ε.Κ. (4-0) Παναιτωλικός

Τέλος στο ματς! Η Α.Ε.Κ. επικράτησε… σβηστά με 4-0 του Παναιτωλικού και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για πέμπτη διαδοχική χρονιά!

Ολιβέιρα (7′), Κρίστισιτς (36′), Αλμπάνης (78′) και Λιβάγια (88′ πέν.) οι σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» που πήραν το εισιτήριο για την τετράδα με συνολικό σκορ 5-1.

88′ Γκοοοολ για την Α.Ε.Κ.! Ο Λιβάγια έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κνετ, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά δεν κατάφερε να το… βγάλει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. 4-0 και μάλιστα.. .σβηστά για την Α.Ε.Κ.!

87′ Πέναλτι για την Α.Ε.Κ. Ο Λιβάγια τσίμπησε την μπάλα προ του Κνετ, ο οποίος έπεσε πάνω του και τον ανέτρεψε.

84′ Καλοζυγισμένο σουτ του Κρίστισιτς, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια!

79′ Αλλαγή για την Α.Ε.Κ. Οικονόμου αντί Αραούχο.

78′ Γκοοοολ για την Α.Ε.Κ.! Ο Αραούχο έκλεψε πανέξυπνα την μπάλα από τον Σίεστεντ, έκανε το γύρισμα στην περιοχή που πέρασε από κάθε αντίπαλο και ο Αλμπάνης σε κενή εστία έγραψε το 3-0.

77′ Σουτ του Σιμόες στην κίνηση, δεν βρήκε στόχο.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Μαλή.

72′ Άλβαρες αντί Ταχάρ για τον Παναιτωλικό.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια.

71′ Αλλαγή για την Α.Ε.Κ. Σιμάνσκι αντί Μάνταλου.

70′ Φάση για την Α.Ε.Κ. Ο Λόπες θα βγει ακόμη μια φορά στην πλάτη της άμυνα του Παναιτωλικού αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν στο κέντρο της εστίας και ο Κνετ έδιωξε σε κόρνερ.

68′ Μουνιέ αντί Μπαΐροβιτς για τον Παναιτωλικό.

65′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, με τον Ρόσα να κάνει μία «κλειστή» ντρίμπλα στον Μάνταλο και στη συνέχεια το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ. Πολύ καλή στιγμή για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι και να μπουν ξανά στο κόλπο της πρόκρισης.

63′ Ρόσα αντί Φυτόπουλου για τον Παναιτωλικό.

60′ Αλλαγή για την Α.Ε.Κ. Αλμπάνης αντί Ολιβέιρα.

59′ Τρομερή κάθετη του Λιβάγια, ο Λόπες μπήκε στην περιοχή αλλά το διαγώνιο τελείωμα που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο για… πολύ! Κακό τελείωμα του Πορτογάλου αριστερού μπακ.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν για τράβηγμα στον Αραούχο.

54′ Ο Κνετ βγαίνει γρήγορα και μπλοκάρει την μπάλα πριν την «τσιμπήσει» ο Αραούχο, καθαρίζοντας την φάση.

51′ Πρώτη φάση για τον Παναιτωλικό. Τρομερό κοντρόλ του Ντουάρτε στον αέρα, έκανε και το πλασέ έξω από την περιοχή αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε την μπάλα!

50′ Βολέ του Λιβάγια, η μπάλα στην… κερκίδα! Δεν το έπιασε όπως θα ήθελε ο Κροάτης.

47′ Φοβερό πλασέ του Αραούχο έξω από την περιοχή, η μπάλα ένα-δύο μέτρα μακριά από την εστία! Πολύ καλή έμπνευση από τον Αργεντινό στράικερ.