“Λύγισε” στην παράταση από Φάρο (και όχι μόνο) ο Αίολος Αστακού

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Αίολος Αστακού γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Φάρο Κερατσινίου με 84-88.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλα διαστήματα βραχεία κεφαλή στο σκορ, όμως οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού έπαιξαν παλικαρίσια και δεν τα παράτησαν ποτέ. Πάλεψαν μέχρι τέλους και λύγισαν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, όχι μόνο από τους αντιπάλους τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-22 και το ημίχρονο 35-42, όμως ο Αίολος έκανε αντεπίθεση παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του στο δεύτερο ημίχρονο και έγιναν μάχες σώμα με σώμα. Το ντέρμπι κράτησε συνολικά 45 λεπτά, με το τελικό σκορ να αδικεί κατάφορα την υπερπροσπάθεια που έγινε απ’ όλα και να μην αντιπροσωπεύει το τί έγινε στον αγώνα.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ-ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 84-88

Διαιτητές: Διαμαντής, Παναγιώτου, Αναστόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-22, 35-42, 56-59, 75-75, 84-88 (παρ.)

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 12 (2), Θεοδωράκος 4, Κουμπούρας 20, Παπαδιονυσίου 5, Κατσαρές 7 (2), Κακλαμάνος, Κιτσούλης 16 (1), Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης, Κασαμπαλής 4, Γκιζόγιαννης 12 (1)

Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 9, Κουντουράς, Βασιλόπουλος 15 (4), Καράμπουλας 19 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 16 (1), Κακαρούδης 14 (3), Φιλιππάκος 4, Κατούφας 6, Κατούφας, Παπαδόπουλος 5 (1).