Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια γράφει ιστορία στην Αυστραλία!

To «Sakk Αttack» συνεχίζεται στην Αυστραλία. Η Μαρία Σάκκαρη δεν μασάει τίποτα, αφού με τσαμπουκά και τσαγανό πήρε σπουδαία πρόκριση επικρατώντας της Κορνέ (ν. 43) και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο.

Ιστορία συνεχίζει να γράφει στην Αυστραλία η Μαρία Σάκκαρη η οποία προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open επικρατώντας με 2-1 (7-5, 4-6, 1-6) σετ της Αλίζ Κορνέ (No 43) σε 2 ώρες και 40 λεπτά.

Η Ελληνίδα τενίστρια έτσι, θα βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της σε τρίτο γύρο Grand Slam διοργάνωσης, βάζοντας με τον τρόπο αυτό και πάλι το ελληνικό τένις στον παγκόσμιο χάρτη.

Η Σάκκαρη έδειξε τσαγανό και μαχητική ψυχή και πέτυχε την δεύτερη νίκη της καριέρας της κόντρα σε παίκτρια που βρίσκεται στο Top 50 της κατάταξης και έγινε η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που προκρίνεται σε φάση «32» Grand Slam μετά από δώδεκα ολόκληρα χρόνια!

Πλέον έχει την ευκαιρία να φτάσει ακόμα πιο πέρα, αφού η αντίπαλος της Μιργιάνη Λούτσιτς Μπαρόνι από την Κροατία (No 79), στον 3ο γύρο, δεν είναι τενίστρια που τρομάζει.