Μουντιάλ ήταν και… πάει! – Αντίο με ψηλά το κεφάλι για την Ελλάδα!

Η εμφάνιση της Ελλάδας δεν είχε καμία σχέση με αυτή του Ζάγκρεμπ αλλά το 4-1 ήταν αδύνατο να ανατραπεί και με το 0-0 που πήραν οι Κροάτες, προκρίθηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Η εθνική μας ήταν ξανά ΟΜΑΔΑ, δεν είχε καμία σχέση με αυτή του Ζάγκρεμπ και το πάλεψε όσο μπορούσε. Ωστόσο, έμεινε στο 0-0 με την Κροατία και σε συνδυασμό με την ήττα της στο πρώτο ματς με 4-1, έμεινε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Θετικότατη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο από την «γαλανόλευκη», ωστόσο της έλειψε το γκολ που δεν την έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Δεν πήρε ρίσκα η Κροατία, που έπαιξε ξεκάθαρα με πιο αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας προίκα το σκορ του πρώτου αγώνα.

Φοβερή εμφάνιση από Μανωλά και Σωκράτη, φάνηκε πόσο έλειψε ο πρώτος από το παιχνίδι στο Ζάγκρεμπ. Εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ο Ζέκα που… κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, θετικοί και οι Ρέτσος, Τοροσίδης.

Χάρμα οφθαλμών ο Πέρισιτς από την Κροατία που λίγο έλειψε στο 43ο λεπτό να σκοράρει με τρομερό μακρινό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Καρνέζη. Πολύ καλό παιχνίδι και από τους Μόντριτς, Μπρόζοβιτς που «έλυναν και έδεναν» στο κέντρο, δεν τους ακολούθησε σε απόδοση ο Ράκιτιτς που ήταν αρνητικός.