Mundial 2018: Το γκολ του Χιμένες έδωσε τη νίκη στην Ουρουγουάη

Με γκολ του Χιμένες ένα λεπτό πριν τη λήξη, η Ουρουγουάη κέρδισε 1-0 την Αίγυπτο, που είχε Ουάρντα όχι όμως και Σαλάχ, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο του Μουντιάλ.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο η Ουρουγουάη, αφού, παρά τις… φιλότιμες προσπάθειες του Σουάρες που έχασε τρεις απίστευτες ευκαιρίες, ο Χοσέ Χιμένες πέτυχε με κεφαλιά στο 89’ το πολυπόθητο γκολ, με το οποίο ήρθε η νίκη με 1-0 επί της αξιόμαχης και «συμπαγούς» Αιγύπτου!

Έτσι, οι Λατινοαμερικάνοι έχουν κατάφεραν να φτάσουν με το… καλημέρα τους τρεις βαθμούς στην διοργάνωση και να φιγουράρουν, μαζί με την οικοδέσποινα Ρωσία, στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Έχοντας κάνει δηλαδή ένα καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, παρότι βρισκόμαστε μόλις στην πρώτη αγωνιστική του τουρνουά…

Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται και η παρουσία του Αμρ Ουάρντα στο βασικό σχήμα της Αιγύπτου, με τον άσο του Π.Α.Ο.Κ. να έχει και μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα του αγώνα, μέχρι που αντικαταστάθηκε οκτώ λεπτά πριν τη λήξη.