Mundial 2018: Με παίχτη παραπάνω η Ιαπωνία πήρε τη νίκη!

Το πέναλτι του Καγκάβα και η κεφαλιά του Οσάκο μετά από κόρνερ, χάρισαν στην Ιαπωνία τη νίκη με 2-1 επί της Κολομβίας, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 3’ και είχε ισοφαρίσει με φάουλ του Κιντέρο.

Νίκη, χάρη στις εκτελέσεις ενός πέναλτι κι ενός κόρνερ που μετατράπηκε σε κεφαλιά-γκολ, και μάλιστα με… ανατροπή για την Ιαπωνία η οποία επικράτησε της Κολομβίας -που έμεινε με παίκτη λιγότερο από το τρίτο λεπτό παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά- με 2-1, στο πρώτο ματς του όγδοου ομίλου του Μουντιάλ.

Ο Σίνζι Καγκάβα άνοιξε το σκορ για τους «σαμουράι» στο 6’, μετατρέποντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος μαζί με την αποβολή του Κρίστιαν Σάντσες, με τους «καφετέρος» να δείχνουν ψυχικά αποθέματα σε πρώτη φάση και να ισοφαρίζουν σε 1-1, έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χουάν Κιντέρο.

Ωστόσο, η πρώτη επικράτηση χώρας από την Ασία απέναντι σε ομάδα της Λατινικής Αμερικής σε επίπεδο Παγκοσμίου Κυπέλλου ήρθε στην επανάληψη, από το κεφάλι του Γιάγια Οσάκο στο 69ο λεπτό, με το τελικό 2-1 να… βάζει φωτιά σε έναν ούτως ή άλλως αμφίρροπο όμιλο αλλά και να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους παίκτες του Νισίνο Ακίρα…

Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός ότι η κόκκινη κάρτα που είδε ο Σάντσες μετά από δύο λεπτά και 56 δευτερόλεπτα είναι η πιο γρήγορη που αντικρίζει ποδοσφαιριστής σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ύστερα από αυτή που είχε δει ο Σοχέ Αλμπέρτο Μπατίστα το 1986, σε αγώνα της Ουρουγουάης με τη Σκωτία, ύστερα από μόλις… 54 δευτερόλεπτα!