Mundial 2018: Η πρώτη ανατροπή του τουρνουά με… προκλητικό πανηγυρισμό!

Με γκολ των Τσάκα και Σακίρι, που δεν έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν σχηματίζοντας τον αλβανικό αετό, η Ελβετία «τούμπαρε» στο β’ ημίχρονο τη Σερβία επικρατώντας 2-1 και… πέταξαν για πρόκριση.

Ένα σενάριο από τα πιο τρελά όνειρα των Ελβετών!

Η ομάδα του Πέτκοβιτς έμεινε πίσω στο σκορ μόλις από το 5’ κόντρα στη Σερβία με την κεφαλιά του Μίτροβιτς, αλλά στο β’ ημίχρονο εκτυλίχθηκε μια διαφορετική υπόθεση, που έφερε τους Ελβετού με μια σπουδαία νίκη με ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 90’

Μόλις στο 52’ ο Τσάκα με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή «ζωγράφισε» τον Στοΐκοβιτς για το 1-1 και στο 90’ ο σκόρερ έγινε δημιουργός, δίνοντας το γκολ στον Σακίρι που σπάζοντας το οφσάιντ και φεύγοντας πίσω από το κέντρο, πλάσαρε για το 2-1.

Με αυτό το τρίποντο, η Ελβετία είναι μια ανάσα από την πρόκριση, αφού παίζει με την ασθενέστερη ομάδα του ομίλου, την Κόστα Ρίκα και θέλει απλά μια ισοπαλία ενώ την την ίδια ώρα, Βραζιλία και Σερβία, θα παίζουν έναν δικό τους τελικό για την πρόκρισή τους στους «16».