Mundial 2018-Ζ’ Όμιλος: Πρωτιά το Βέλγιο – Αποχώρησε με νίκη η Τυνησία

Η «ζωγραφιά» του Γιανουζάι χάρισε στο Βέλγιο τη νίκη επί της Αγγλίας με 1-0 και οι «κόκκινοι διάβολοι» θα βρουν την Ιαπωνία στους «16», αλλά και δύσκολο δρόμο μέχρι τα ημιτελικά. Με Κολομβία η Αγγλία.

Δεν ίδρωσαν κιόλας τα… δεύτερα της Αγγλίας και του Βελγίου στο αποψινό παιχνίδι για την τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά τελικά την 1η θέση κατέκτησαν οι «κόκκινοι διάβολοι».

Έπειτα από ένα εξαιρετικά ισορροπημένο (σε… ύποπτο βαθμό) πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με αποδοκιμασίες του κόσμου, στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα ακόμα και των αναπληρωματικών του Βελγίου έκανε τη διαφορά και συγκεκριμένα του Αντνάν Γιανουζάι.

Ο πρώην μεσοεπιθετικός της Γιουνάιτεντ στο 51′ με εξαιρετικό πλασέ «ζωγράφισε» τον Πίκφορντ και διαμόρφωσε το τελικό, όπως αποδείχθηκε, 1-0.

Η Αγγλία στη συνέχεια του ματς διεκδίκησε το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες με τον Ράσφορντ και τον Γουέλμπεκ, ωστόσο η επιλογή του Σάουθγκεϊτ να μην χρησιμοποιήσει τον Κέιν, τα λέει όλα για το αν… στεναχωρήθηκε για τη δεύτερη θέση που κατετάγη η Αγγλία.

Πήρε το ντέρμπι της τιμής η Τυνησία! Με ολική ανατροπή επιβλήθηκε 2-1 του Παναμά και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά το 1978!

Ενδιαφέρον σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς έδωσαν Τυνησία και Παναμάς!

Οι Τυνήσιοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση μετά από 40 χρόνια, επικρατώντας 2-1 με ολική ανατροπή, στο… ντέρμπι της τιμής του έβδομου ομίλου.

Παρότι είχαν ήδη αποκλειστεί, οι δύο ομάδες έδειξαν τη διάθεση να μην φύγουν με μηδενική συγκομιδή βαθμών από τη διοργάνωση της Ρωσίας. Ο Παναμάς πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Μεριά στο 33’ με την Τυνησία να απαντάει στο δεύτερο μισό του ματς με γκολ των Μπεν Γιουσέφ (51’) και Χαζρί (66’), ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του ματς.