Νέα ήττα για την Δόξα Λευκάδας

Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ, ο Κολοσσός νίκησε 62-61 τη Δόξα και πλέον… γλυκοκοιτάζει τετράδα! Ακόμη πιο κοντά στην Α2 η ομάδα της Λευκάδας, που είχε μοιραίο τον Τσαλδάρη στο τέλος.

Συνεχίζει τις υψηλές… πτήσεις ο Κολοσσός!

Η ομάδα της Ρόδου νίκησε –ύστερα από μεγάλο θρίλερ- τη Δόξα με 62-61 και έτσι έχει το δικαίωμα να ονειρεύεται την τετράδα, με τους Λευκαδίτες από την άλλη να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο στην Α2.

Μεγάλη μάχη έδωσαν οι νεοφώτιστοι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουνε τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά το σουτ του Τσαλδάρη δεν βρήκε τον στόχο!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρέλεφορντ με 21 πόντους, με τον Σαλούστρο να είχε μόλις 5 πόντους, αλλά να «κατεβάζει» 13 ριμπάουντ! Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χάρις και Μάρας με 15 πόντους ο καθένας.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Δόξα, παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα και διατηρώντας το μέχρι τα μισά (11-6). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του και με ένα 6-0 πέρασε μπροστά (11-12), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία (14-14).

Ο ρυθμός του ματς δεν διεκδικούσε δάφνες… ποιότητας, αλλά οι Ροδίτες έκαναν τη δουλειά τους, καθώς είχαν τον έλεγχο (16-22). Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την ίδια απόσταση (21-26). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο η ομάδα της Λευκάδας πάτησε το… γκάζι και ισοφάρισε (26-26), με τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με την ελάχιστη διαφορά (30-31).

Καμία μεγάλη αλλαγή δεν έγινε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κολοσσός είχε τα ηνία του ματς και διατηρούσε μία σταθερή διαφορά, η οποία έφτασε ακόμη και στο +7 (34-41). Όμως, οι Σκοτ και Χάρις έκαναν την αντεπίθεση για τη Δόξα, η οποία έκανε ένα σερί 9-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα (43-41). Οι Ροδίτες έμειναν χωρίς καλάθι για πάνω από τέσσερα λεπτά, αλλά ο Βασιλόπουλος τους… ξύπνησε και μέσα από την καλή τους άμυνα έκλεισαν την περίοδο στο +3 (43-46).

Με την ίδια… φόρα που τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε στο τέταρτο ο Κολοσσός, ο οποίος με το «καλημέρα» έφτασε στο +5 (45-50), ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο, πήγε ακόμη και στο +7 (51-58), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, η Δόξα δεν το έβαλε… κάτω και με ένα 6-0, έδωσε νέο ενδιαφέρον (57-58) στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι είχε οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, με τον Χολ να κάνει 0/2 στα 14’’ και ενώ το σκορ ήταν στο 61-62, αλλά τον Τσαλδάρη να αστοχεί στο σουτ της νίκης, η οποία πήγε στον Κολοσσό!

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-31, 43-46, 61-62

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 9 (1), Ψαθάς 4, Τσαλδάρης 5 (1), Χάρις 15 (2), Μάρας 15 (2), Πεταλωτής, Άμποτ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 7, Ντόμπλας 6, Ρόμπινσον.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 5 (13ριμπ.), Ρέλεφορντ 21 (1), Βασιλόπουλος 2, Χολ 11 (1), Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλλής 4 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουότσον 6.