Νικ Καλάθης για… όλες τις δουλειές!

Ο αρχηγός ήταν εκεί! Όπως στο 1ο ματς της σειράς, έτσι και στο 3ο, ο Καλάθης πήρε τον Παναθηναϊκό από το χέρι, τον οδήγησε στη νίκη (81-72) επί της ΑΕΚ και πλέον χρειάζεται άλλη μία για τους τελικούς!

Όταν η ΑΕΚ άρχισε να πιστεύει στο break, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Superfoods της έκοψε κάθε ελπίδα και κάνοντας νέο ρεκόρ καριέρας (26π.), έσπρωξε τους «πράσινους» στη νίκη (81-72) και πλέον χρειάζονται άλλη μία για να προκριθούν στους τελικούς της Α1.

Αρκετά κακό θέαμα πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με την Ένωση να κάνει ένα «μπαμ» στο 28’ και να φτάνει στο +8. Ωστόσο, το «τριφύλλι» αντέδρασε και αφού αρχικά εξάλειψε τη διαφορά, στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε ο ομογενής γκαρντ για να το… καθαρίσει.

Άξιος συμπαραστάτης του Καλάθη ήταν ο Ρίβερς με 19 πόντους, ενώ από την Ένωση πρώτος σκόρερ ήταν ο Ούκιτς με 14, με τους Μαυροειδή και Μαυροκεφαλίδη να είχαν από 13 ο καθένας.

Το τέταρτο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Δευτέρα (22/5, 19:00), με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να είναι η γηπεδούχους στο ΟΑΚΑ.