Με πολλά παιδιά από τις ακαδημίες η Γ.Ε. Αγρινίου κέρδισε τον Σπάρτακο

Η Γ.Ε.Αγρινίου έχοντας στην σύνθεση της 7 παιδιά από της ακαδημίες της κέρδισε τον Σπάρτακο με 93-68 και ολοκλήρωσε με νίκη τα περιπετειώδη playoffs της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του Αγρινίου που κράτησε το αήττητο στην έδρα της καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς (15/15) είναι στην 2η θέση είτε δικαιωθεί η Κέρκυρα στο ΑΣΕΑΔ είτε όχι. Στα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην επίθεση αλλά άσχημα στην άμυνα. Παρόλα αυτά προηγήθηκαν με 33-23 στο πρώτο δεκάλεπτο και 52-39 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη βελτίωσαν και την άμυνα τους και έφτασαν στην νίκη με 93-68. Από τους νικητές οι Σταμουλάκης και Σταμούλης είχαν από 28 πόντους έκαστος με 5 και 4 τρίποντα αντίστοιχα και ο Γυφτάκης 14 με τον Τασόπουλο να προσθέτει 10. Από τον Σπάρτακο ο Ζήσης είχε 30 με 5 τρίποντα.

Διαιτητές: Καββαδάς-Σταθόπουλος

Δεκάλεπτα: Α:33-23 Β:19-16 Γ:18-13 Δ:23-16

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης): Γυφτάκης 14, Βίτσας 2, Σταμουλάκης 28(5), Σταμουλης 28(4), Δάρλας 2, Χειμώνας, Αυφαντόπουλος 2, Τσώλος 5(1), Τασόπουλος 10, Βούλγαρης 2

Σπάρτακος(Θώμος): Τάσσος 8, Κορδάς 2, Μάστορας 5, Ζήσης 30(5), Λαμπρόπουλος, Κολιγιώτης 9, Καϊκας, Νυφαντής 4, Μαυρόγιαννης, Καλλής 6, Κοσμάς, Κουργιάς