Στα προκριματικά του Champions League η Α.Ε.Κ. – Στους ομίλους του Europa League ο Π.Α.Ο.Κ.

Ποια… μπύρα; Η Α.Ε.Κ. μέθυσε με την επιστροφή στο Champions League! Με ήρωα τον Αραούχο, η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Π.Α.Ο. και τουμπάροντας τον Πανιώνιο (2-1) πανηγύρισε την πρωτιά στα πλέι οφ.

Τη μεγαλύτερη υπέρβαση από τη στιγμή της επιστροφής της δικαιούται να πανηγυρίζει η Α.Ε.Κ.!

Σαν αποτέλεσμα ποδοσφαιρικής… Θείας δίκης, η «Ένωση» έφερε τούμπα τον Πανιώνιο (2-1) και πήρε την πρώτη θέση των πλέι οφ (που αναμφίβολα άξιζε).

Στο παιχνίδι που ενδέχεται να ήταν το τελευταίο του με τα κιτρινόμαυρα, ο Αραούχο μέθυσε τους φίλους της «Ένωσης» και με ένα γκολ αλά… Ντέμη, σφράγισε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Πιο ψυχωμένοι από ποτέ οι παίκτες του Χιμένεθ, δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα του Μασούρα (στο 21’), ούτε από την… ισοφάριση των αποβολών που έκανε ο Χριστοδουλόπουλος (επτά λεπτά πριν το 64’ είχε αποβληθεί ο Μπεν) και κέρδισαν το δικαίωμα στο όνειρο του… σεντονιού.

Με ψυχή χιλίων λεόντων, ο Παναθηναϊκός δεν λύγισε από τα πολλά προβλήματα και με μία από τις πιο μάγκικες ανατροπές στην ιστορία του, επικράτησε 3-2 στην Τούμπα, αφήνοντας εκτός Ch.League τον Π.Α.Ο.Κ.!

Εκδίκηση για το ματς που έχασε από τον Π.Α.Ο.Κ. στα χαρτιά πήρε στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν λύγισε από τα πάρα πολλά προβλήματα που προέκυψαν πριν αλλά και κατά την διάρκεια του αγώνα και με μία από τις πιο μάγκιγες και αντρίκιες ανατροπές στην ιστορία του, πήρε την νίκη με 3-2, αφήνοντας τον Π.Α.Ο.Κ. εκτός Champions League (2-3).

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του Ουζουνίδη, ο οποίος παρότι κατέβασε ενδεκάδα ανάγκης, πήρε την… ταυτότητα του Ίβιτς αλλά και το διπλό μέσα στην Τούμπα! Ο Μπίσεσβαρ με φανταστικό γκολ άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο του βορρά» στο 20’ αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Κλωναρίδης ισοφάρισε με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 68’ ο Ενρίκε εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το τραγικό λάθος του Κουτρουμπή και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά οι «πράσινοι» έφτασαν σε μια μάγκικη ανατροπή με γκολ των Λουντ (79’) και Μολίνς (90’+3’).

Φοβερό ματς από τον Λουντ που έκανε τα… πάντα στο γήπεδο, εξαιρετικοί οι Μολίνς, Κλωναρίδης, Βιγιαφάνιες και Κουρμπέλης. Από τον Π.Α.Ο.Κ. διασώθηκε ο Σάκχοφ αλλά και ο Μπίσεσβαρ, με τον Κάνις να γλιτώνει στο 81ο λεπτό την κόκκινη για εγκληματικό φάουλ στον Κουρμπέλη. Δεν άξιζε κάτι παραπάνω στα πλέι οφ ο «δικέφαλος του βορρά», που ήταν κάκιστος στα περισσότερα παιχνίδια και εάν δεν είχε πάρει και το ματς της Λεωφόρου στα χαρτιά, δεν θα τερμάτιζε ούτε δεύτερος στο μίνι πρωτάθλημα!