Προκριματικά UEL: Νίκησαν, έφεραν βαθμούς αλλά αποκλείστηκαν Π.Α.Ο.Κ. και Α.Ε.Κ.

Ο πρωταθλητής μένει εκτός συνέχειας από την Ευρώπη, αφού παρά τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Σλόβαν, με τα εκτός έδρας γκολ έμεινε εκτός συνέχειας ομίλων Europa League, για 2η φορά στην τριετία.

Ο Π.Α.Ο.Κ. βρέθηκε πίσω στο 38’ από γκολ του Μεντβέντεφ, βρέθηκε στο 51’ να προηγείται 2-1, όμως η ισοφάριση σε 2-2 από τον Ντε Μάρκο στο 62’ του στέρησε την πρόκριση. Παρά το 3-2 του Γιαννούλη στο 87’ η πρόκριση δεν ήρθε, αφού το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Σλοβακία, φάνηκε πολύ μεγάλο εμπόδιο. Έτσι μετά τον αποκλεισμό από την Έστερσουντ, πρόπερσι, ο ΠΑΟΚ θα μείνει εκτός Europa League και για φέτος.

Σημαντική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η απώλεια του Ελ Καντουρί που έφυγε από το ματς στο 31’ για να δώσει την θέση του στον Ντάγκλας Αουγκούστο. Κορυφαίος για τον Δικέφαλο του Βορρά, ο Λημνιός που σημείωσε το 1-1, αλλά μοιραίος ο Άκπομ που στις καθυστερήσεις πρόλαβε την έξοδο του Γκράιφ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ στη μεγάλη ευκαιρία του ματς.

Μια ανάσα από το θαύμα έφτασε η Α.Ε.Κ.! Μεταμορφωμένη και παθιασμένη, στρίμωξε άσχημα την Τράμπζονσπορ μέσα στο σπίτι της και μονάχα λόγω εξάντλησης δεν πανηγύρισε μια επική πρόκριση (0-2).

Πόσο μετράει η φανέλα της (και πόσο αδίκησε τον εαυτό της με την επιλογή Καρντόσο) έδειξε εμφατικά η ΑΕΚ!

Κάνοντας μια συγκλονιστική εμφάνιση, η «Ένωση» πανικόβαλε την Τράμπζονσπορ μέσα στην καυτή της έδρα και άγγιξε το θαύμα της πρόκρισης (0-2).

Μεταμορφωμένη τακτικά και ψυχολογικά, η ομάδα του Κωστένογλου στρίμωξε από το 25λεπτο τους Τούρκους (με τα γκολ των Λιβάγια και Μάνταλου) και αν δεν ήταν τόσο εξαντλημένη, θα πανηγύριζε μια επική ανατροπή.

Κατάθεση ψυχής απ’ όλους τους «κιτρινόμαυρους», που αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι την Ευρώπη και ανανέωσαν την πίστη του κόσμου τους για τους εν Ελλάδι στόχους.