Σαν σήμερα το 1976 ο ΠΑΣ Γιάννινα κερδίζει και τον Ολυμπιακό έχοντας 6/6!

1965

Μετά από ένα και πλέον μήνα με τέσσερις ισοπαλίες, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στις νίκες.

Eπικρατεί της Νίκης Βόλου με 5-0 (7’ σουτ, 16’ κεφαλιά, 18’ σουτ Γιαννακόπουλος, 23’ σουτ Παπαεμμανουήλ, 57’ σουτ Καμάρας).

Από τα πρώτα λεπτά ο Γιώργος Γιαννακόπουλος είχε πετύχει το πρώτο χατ τρικ της μεγάλης καριέρας του, αφού έπαιξε συνολικά 14 χρόνια στην Α’ Εθνική, με Πανιώνιο, Παναθηναϊκό κα Αιγάλεω.

1970

Τέσσερις ομάδες έχουν κάνει εντυπωσιακή πορεία και στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου ο τέταρτος Άρης υποδέχεται τον δεύτερο Ολυμπιακό, που έχει μόλις μια ήττα.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα, ο Άρης επικρατεί με 1-0, από κεφαλιά του Κώστα Παπαϊωάννου στο 62’, και τον πιάνει στην δεύτερη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός, που νικά στα Μέγαρα 1-0 (55’ σουτ Γραμμός), αποσπάται στην κορυφή.

1976

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει έξι στα έξι στην έδρα του και όταν βρίσκεται εκεί ο Ολυμπιακός, δεν σταματά!

Η ομάδα της Ηπείρου «καθαρίζει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με 3-0 (11΄σουτ Κοντογεωργάκης, 18’ σουτ Άλβαρες, 30’ σουτ Μπρεντάνος).

Εκείνη τη σεζόν μόνο ο Ηρακλής θα μπορέσει λίγες μέρες μετά να πάρει ισοπαλία. Και οι 14 άλλες ομάδες γνώρισαν την ήττα στους «Ζωσιμάδες»!

1992

Η Α.Ε.Κ. υποδέχεται τον Π.Α.Ο.Κ. στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, ενώ είναι ήδη πρώτη στη βαθμολογία.

Στον ένα βαθμό είναι ο Ολυμπιακός, στους δύο ο Π.Α.Ο.Κ. και ο Απόλλων.

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς είναι σε καλή κατάσταση και επικρατεί με 3-1 (27’ σουτ Δημητριάδης, 72’ σουτ Σαββίδης, 80’ σουτ Κλόπας – 88’ φάουλ Τζούρτζεβιτς). Ο Δημητριάδης αστόχησε σε πέναλτι.