SL-Τέλος παιχνιδιού: Άρης (1-2) Παναιτωλικός – Πρώτη νίκη στο «Κλ. Βικελίδης»

Ο Παναιτωλικός έγραψε ιστορία με την πρώτη νίκη του στην ιστορία επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη. Στην πρώτη πεντάδα με 21 πόντους οι Αγρινιώτες με τα γκολ του Μαλή και του Λουσέρο. Το γκολ του Ντιγκινί δεν έφτασε στον Άρη.

90’+4′ Κίτρινη ο Τσιγγάρας

90+3′ Κίτρινη ο Κυριακίδης.

90+2′ Ο Κυριακίδης με δύο σερί εξόδους σε γεμίσματα, κρατάει το αποτέλεσμα. Κερδίζει και φάουλ από τον Δεληζήση.

88′ Ο Χαντάκιας αντί του Ντίας, τελευταία αλλαγή του Δέλλα.

86′ Μεγάλη επέμβαση του Κυριακίδη σε κεφαλιά του Φραν Βέλεθ.

86′ Κόρνερ για τον Άρη.

83′ Ο Τσιγγάρας αντί Μάζουρεκ

83′ Ο Μοράρ στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει έχει χτυπήσει στο δοκάρι.

82′ Σέντρα του Μενέντεθ, παραλίγο αυτογκόλ ο Μαλής, γίνεται η αλλαγή του Άρη με τον Ναζλίδη αντί του Ματέο Γκαρσία.

81′ Ετοιμάζεται ο Ναζλίδης να μπει στο ματς.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί για διαμαρτυρία.

78′ Κίτρινη ο Ουίλιαν Μπαρμπόσα

75′ ΓΚΟΟΟΟΛ ο Παναιτωλικός, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο. Τραγικό λάθος του Σιώπη, καθώς ο Λουσέρο εκτελεί χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, ο Σιώπης αφήνει την μπάλα κάτω από τα πόδια και αιφνιδιάζει τον Αναγνωστόπουλο, που μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα.

74′ Νέο κόρνερ παραχωρεί ο Ματίγια.

73′ Μεγάλη επέμβαση ο Αναγνωστόπουλος σε σουτ του Μάζουρεκ.

71′ ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης με τον Ντιγκινί. Ο Μπρούνο Γκάμα ξανά δημιουργεί, πασάροντας κάθετα στον Μενέντεθ που σεντράρει συρτά από αριστερά και ο Γάλλος έκανε το 1-1.

71′ Χαρτάκι από τον Παντελίδη, πήρε ο Ματίγια, προφανώς με οδηγίες.

63′ ΓΚΟΟΟΛ, ο Μαλής με το πρώτο γκολ στην καριέρα του, ανοίγει το σκορ με προβολή.

62′ Κόρνερ παραχωρεί ο Βέλεθ, σε συρτή σέντρα του Τσοκάνη.

59′ Ο Γκάμα κάνει σέντρα σουτ, ο Κυριακίδης αποκρούει. Ο Γκάμα πάει να πάρει το πέναλτι παίρνει κίτρινη, όπως και ο Λιάβας για το μαρκάρισμα στον Ματίγια, στο οποίο άφησε πλεονέκτημα ο Ευαγγέλου.

58′ Κίτρινη ο Μαλής για μαρκάρισμα στον Ντιγκινί.

57′ Απευθείας ο Μοράρ, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.

56′ Κίτρινη στον Κωνστανίδη για μαρκάρισμα στον Τσοκάνη.

55′ Μενέντεθ αντί Βαλεριάνου

53′ Σουτ του Λουσέρο εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.

52′ Ο Τσοκάνης κάνει πάσα στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ο Ντίαζ βρίσκει αέρα.

50′ Γκάμα, Γκαρσία και Ντιγκινί, άλλαξαν την μπάλα, σουτ του Γάλλου άουτ. Καλή στιγμή για τον Άρη.

49′ Σέντρα του Ματέο Γκαρσία, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

45+4′ Λήξη πρώτου μέρους. Στο 0-0 ο Άρης με τον Παναιτωλικό. Δοκάρι στο 14′ ο Γιουνές για τον Άρη, ο Μάζουρεκ έχασε το πέναλτι, αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, μετά την αποβολή του Κουέστα.

44′ Πρόβλημα με τον Ντιγκινί και διακοπή πάλι στο ματς.

39′ Ευκαιρία για τον Αρη. Απίθανη επέμβαση σε σουτ του Ριέρα από τον Κυριακίδη.

39′ Κόρνερ για τον Άρη.

33′ Τακουνάκι του Γκαρσία, ο Κυριακίδης απομακρύνει ίσα-ίσα, μπροστά από τον Ντιγκινί. Αίμα κι άμμος στο Κλεάνθης Βικελίδης.

31′ Άουτ η εκτέλεση πέναλτι του Μάζουρεκ. Ο Άρης γλίτωσε, αλλά θα παίξει με δέκα για μια ώρα.

30′ Ντεμπούτο για τον 24χρονο πορτιέρε.

Ο Αναγνωστόπουλος μπαίνει στην εστία στη θέση του Γιουνές.

27′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΟΥΕΣΤΑ. Ο Δεληζήσης κάνει φοβερό λάθος, ο Μοράρ φεύγει σε τετ-α-τετ και ο Κουέστα τραβάει το σορτσάκι του Μοράρ.

24′ Νέο κόρνερ παραχωρεί ο Δεληζήσης.

23′ Ο Βαλεριάνος κάνει σωτήρια παρέμβαση στο τετ-α-τετ του Μανά με τον Κουέστα. Κόρνερ για τους Αγρινιώτες.

20′ Σέντρα του Βαλεριάνου, με γροθιές ο Κυριακίδης.

19΄Σουτ του Μανά στον Σιώπη, στην επαναφορά ο Μάζουρεκ αστοχεί από πολύ καλή θέση.

18′ Σουτ του Τσοκάνη, άουτ.

16′ Νεύρα ανάμεσα σε Μανά και Βαλεριάνο. Στην εξέλιξη της φάσης o Moράρ πιάνει κεφαλιά, μπλόκαρε ο Κουέστα.

14′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ματέο Γκαρσία η μπάλα περνάει έξω.

14′ Δοκάρι για τον Άρη με τον Γιουνές από πλάγια θέση και η μπάλα κόρνερ από κόντρα σε αμυνόμενο.

13′ Ο Μανά στη θέση του άτυχου Καμαρά.

10′ Διακοπή στον αγώνα, σε διεκδίκηση Καμαρά-Δεληζήση, με τον παίκτη του Παναιτωλικού να έχει πάθει ζημιά στο γόνατο.

7′ Κερδίζει κι άλλο κόρνερ ο Άρης, που θέλει να πιέσει από την αρχή.

5′ Ωραία εκτέλεση του Γκάμα, ο Κυριακίδης κάνει κακή έξοδο, ο Δεληζήσης την κεφαλιά έξω.

5′ Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τον Άρη.

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Κυριακίδης, Λιάβας, Τσοκάνης, Μαλής, Άργκους, Ντιας, Λουσέρο, Καμαρά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Μοράρ

Στον πάγκο για τον Παναιτωλικό: Γιαννακόπουλος, Χαντάκιας, Μανά, Βασιλούδης, Τσιγγάρας, Αγροδήμος, Μπελεβώνης.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Δεληζήσης, Σιώπης, Ματίγια, Ντιγκινί, Γκάμα, Γκαρσία, Γιουνές

Στον πάγκο για τον Άρη: Αναγνωστόπουλος, Μπάσα, Ναζλίδης, Μαρτίνες, Τζανακάκης, Μενένεντεθ