SL1 – 22η αγωνιστική: Ήττα-σοκ στο φινάλε για τον Παναιτωλικό!

Ο Αστέρας Τρίπολης με… buzzer beater του Ντέλετιτς στο 93′ (ντεμπούτο) επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στη… μάχη της ουράς. Δυο δοκάρια για τους Αγρινιώτες με το 2ο στο 90′, ένα για τους Αρκάδες. Διαιτησία-ναυάγιο από τον Ευαγγέλου!

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς είχαμε στην Τρίπολη, καθώς ο Αστέρας μετά από ένα ματς όπου η αγωνία χτύπησε κόκκινο, κέρδισε τον Παναιτωλικό με 2-1 χάρις σε γκολ του Ντέλετιτς στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Οι Αρκάδες είχαν τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, τους Κώτσιρα, Σουάρεθ, Πασαλίδη, Τασουλή στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ιγκλέσιας, Μουνάφ στον άξονα, τους Μαρκ Φερνάντεθ, Ριέρα στα «φτερά» και τους Κρέσπι, Μπαράλες στην επίθεση, με τον Αργεντινό φορ να είναι ένα «κλικ» πιο μπροστά.

Τα «καναρίνια» ξεκίνησαν με τον Φερναντέθ κάτω από τα γκολπόστ που θα ντεμπουτάρει με την ομάδα, τους Τζανακάκη, Σίενστεντ, Μαρσιάλ, Κέβιν στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ταχάρ, Ντάλσιο στο «6» και «8» αντίστοιχα, τους Ντίας, Ρόσα στα άκρα και τον Αλβαρεζ σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ντάουντα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ, αλλά το παιχνίδι είχε ρυθμό. Οι Αρκάδες έπαιζαν κυρίως από τα δεξιά με τον Ριέρα (τραυματίστηκε για αυτό αντικαταστάθηκε), και «υπερτερούσαν» στον αέρα. Δεν είναι τυχαίο πως με κεφαλιές είχαν τις 2 καλές τους φάσεις μέχρι την ανάπαυλα, με τον Μπαράλες (9′, άουτ) και Κρέσπι (36′, απέκρουσε πρώτα ο Φερνάντεθ και μετά το οριζόντιο δοκάρι). Την ίδια στιγμή οι «κυανοκίτρινοι» είχαν σε καλό φεγγάρι τον Ρόσα. Παρότι ο Βραζιλιάνος επί χάρτου έπαιζε στον «ασβέστη», συνέκλινε στον άξονα και έφτιαξε κάθετα την πολύ μεγάλη φάση του 29′, όταν βρήκε τον Ντάουντα αλλά εκείνος απέναντι από τον Παπαδόπουλου πλάσαρε λίγο άουτ (η ευκαιρία ξεκίνησε από ενέργεια του Ντάλσιο που έβγαλε ωραία την ομάδα του στο τρανζίσιον).

Τα δεδομένα στο δεύτερο μισό άλλαξαν άρδην. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 51′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες (η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε σε χέρι του Ταχάρ μετά από σουτ του Μουνάφο) και το παιχνίδι… άναψε. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και έφτασαν στην ισοφάριση στο 60′, σε μία φάση που ο Ρόσα μετά από φανταστική ατομική ενέργεια έκανε την παράλληλη, η μπάλα κόντραρε στον Σουάρεθ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Υπό αυτές τις συνθήκες μπήκαμε στο τελευταίο ημίωρο, όπου συνέβη το εξής οξύμωρο. Οι Αρκάδες είχαν κατοχή μπάλας, πίεζαν, αλλά ο Παναιτωλικός στάθηκε εις διπλούν άτυχος, καθώς ισάριθμες προσπάθειες του Ντάουντα σταμάτησαν το δοκάρι. Η αναμέτρηση παίζονταν ως επί το πλείστον στο μισό των «κυανοκίτρινων», η αριστερή τους πλευρά είχε «θέμα» και οι Κρέσπι (66′, 68′), Ντέλετιτς (83′) απώλεσαν καλές ευκαιρίες. Την ίδια στιγμή ο Νιγηριανός στράικερ «τσίμπησε» στο 81′ την μπάλα προ του Παπαδόπουλου αλλά από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του, ενώ στο 90′ σε στατική μπάλα με κεφαλιά, την είδε να αποκρούεται από το οριζόντιο. Και ενώ όλα έδειχναν πως πάμε για λήξη με 1-1, ο Ντέλετιτς με κεφαλιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε το «τρίποντο» στους γηπεδούχους.
MVP: Ο Μαρκ Φερνάντεθ. Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως μετά το 60′ έκανε πολλές κούρσες, πλαγιοκόπησε και πήρε πολλές πρωτοβοθλίες.

Στο ύψος του: Ο Ντέλετιτς. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αστέρα σημείωσε στις καθυστερήσεις το νικητήριο γκολ της ομάδας του, ενώ είχε και μία πολύ καλή ευκαιρία στο 83′.

Αδύναμος κρίκος: Ο Κέβιν. Η αριστερή πλευρά του Παναιτωλικού είχε πάρα πολλά προβλήματα και ο Ισπανός μπακ ανασταλτικά δεν κατάφερε να ανταποκριθεί.

Η «γκάφα»: Την έκανε η άμυνα του Παναιτωλικού στη φάση του 90’+3′ όπου ο Ντέλετιτς σκόραρε με κεφαλιά. Ο Μαρσιάλ πήγε αργά στον Σέρβο που ήταν ανενόχλητος, ενώ ο Φερνάντεθ που ήταν καλός στο ντεμπούτο του, δεν αντέδρασε.

Το «στραγάλι»: Δεν τα πήγε καλά ο Ευαγγέλου. Ναι μεν σωστά καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Ταχάρ, όμως φαίνεται πως δεν έπραξε κάτι ανάλογο σε χέρι του Πασαλίδη (18′), ενώ δεν δείχνει να υπάρχει παράβαση στο ακυρωθέν γκολ του Αστέρα στο 88′ (αυτογκόλ του Σίενστεντ), που δεν μέτρησε για φάουλ του Μπαράλες στον Φερνάντεθ. Αρα έκανε από ένα λάθος για κάθε ομάδα. Πάντως και οι δύο φάσεις ελέγχθησαν μέσω VAR, αν και τη δεύτερη δεν την είδε.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Όταν ένα ματς κρίνεται με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο χαμένος μπορεί και δικαιούται να διατηρεί παράπονα από τον παράγοντα τύχη. Πόσο μάλλον όταν 1-2 λεπτά πριν είχε δοκάρι. Η ισοπαλία μοιάζει ως πιο δίκαιο αποτέλεσμα για την αναμέτρηση.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (90’+1′ Χαουρέγκι), Μαρκ Φερνάντεθ, Ριέρα (44′ λ.τ. Ντέλετιτς), Κρέσπι (75′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Μαρσιάλ, Μάρτιν, Σιέστεντ, Αλβαρες (73′ Μουνιέ), Ταχάρ (61′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80′ Λιάβας), Ντάουντα