SL1 – 23η αγωνιστική: Το κλασικό Αθηναϊκό ντέρμπι «βάφτηκε»… κίτρινο!

Χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Αραούχο, η Α.Ε.Κ. κατάφερε να… λυγίσει τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. με 1-0 και να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη σε ντέρμπι.

Φώναξε παρών ο Σέρχιο Αραούχο και η Α.Ε.Κ. πανηγύρισε, επιτέλους, σε ντέρμπι!

Με τον Αργεντινό φορ να σκοράρει για πρώτη φορά, μετά την τρίτη επιστροφή του στην Ελλάδα, η Α.Ε.Κ. «λύγισε» τον Παναθηναϊκό (1-0) και πήρε το πρώτο της φετινό ντέρμπι στην Super League 1. Φοβερό γκολ από τον Αραούχο, ο οποίος την τελευταία φορά που αντιμετώπισε τους «πράσινους» είχε σκοράρει ξανά και μάλιστα δύο τέρματα!

Εξαιρετικό στήσιμο από τον Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη άλλαξε την τακτική του, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Μπάρκα και διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του μέχρι το φινάλε. Ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, πήρε τον έλεγχο και πίεζε διαρκώς για την ισοφάριση αλλά κατάφερε να φτιάξει μόλις μία μεγάλη φάση με τους Μακέντα και Χατζηγιοβάνη να μην καταφέρνουν να σκοράρουν!

Στους 44 βαθμούς, πλέον, η Α.Ε.Κ. και στο +7 από τον τέταρτο Παναθηναϊκό, «κλείδωσε» ουσιαστικά την τρίτη θέση στην κανονική διάρκειας του πρωταθλήματος. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αγωνίζεται την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Καρέρα, με αυτή του Δώνη να υποδέχεται τον Παναιτωλικό στο Ο.Α.Κ.Α. Πρωτού συμβεί αυτό, βέβαια, αναμένεται να επικεντρωθεί στη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Π.Α.Ο.Κ., με τους «πράσινους» να δείχνουν σήμερα πως είχαν περισσότερο εκεί το μυαλό τους.