SL1: Έσωσε την παρτίδα ο Π.Α.Ο.Κ. – Απίστευτη νίκη για τη Α.Ε.Κ.

Με πέναλτι-δεύτερο γκολ του Βιεϊρίνια στο… 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Π.Α.Ο.Κ. γλίτωσε την ήττα από τον Παναθηναϊκό, που προηγήθηκε δύο φορές, με Ζαχίντ-Μακέντα, ενώ ο Μάτος είχε δοκάρι ενδιάμεσα.

Ο Ζαχίντ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στο 44’, ο Π.Α.Ο.Κ. ισοφάρισε με Βιεϊρίνια στο 66ο λεπτό, ο Μακέντα… πάγωσε την Τούμπα στο 87’, αλλά ο Βιεϊρίνια με εκτέλεση πέναλτι στο… 11ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2, στο μεγάλο ντέρμπι της ένατης αγωνιστικής της Super League 1!

Οι «πράσινοι» δικαιούνται να αισθάνονται αδικημένοι, όχι τόσο για τον καταλογισμό της παράβασης στην περίπτωση του Κρέσπο με τον Κουρμπέλη, ούτε για το πόσο άργησε αυτή να έρθει κι ενώ είχαν περάσει κανονικά οι καθυστερήσεις. Αλλά για την προσπάθειά τους και το ότι θα μπορούσαν να φύγουν από τη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους, όντας καλύτεροι για τουλάχιστον μια ώρα παιχνιδιού…

Από την άλλη, οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπορούν να πουν ότι, στην επανάληψη, έβγαλαν χαρακτήρα, όχι μόνο δεν παράτησαν το ματς και το έφεραν στα ίσα, αλλά είχαν ευκαιρία να κάνουν την επαναφορά στο 77’, με την κεφαλιά-δοκάρι του Μάτος. Για να φτάσουν τελικά στην ισοφάριση μέσω του VAR και να… προστατεύσουν ταυτόχρονα το αήττητο ρεκόρ τους!

Το… επιμύθιο ωστόσο είναι πως ο μεν Π.Α.Ο.Κ. έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ο δε Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να «κεφαλαιοποιήσει» την ανωτερότητά του σε ένα ακόμα «μεγάλο» ματς.

Ο Ατρόμητος ήταν εξαιρετικός μέσα στο Ο.Α.Κ.Α., δεν… μάσισε από την ανατροπή της Α.Ε.Κ. και τα τραγικά λάθη του Μανδά, ισοφάρισε στο 90’ με τον Ανδρούτσο αλλά ο Ολιβέιρα τον… τέζαρε με γκολ στο 90’+3′.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, η ΑΕΚ κατάφερε να… λυγίσει τον ψυχωμένο Ατρόμητο χάρη σε ένα γκολ του Ολιβέιρα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (3-2).

Νωρίτερα, είχε προηγηθεί ένα αυτογκόλ του Μανδά (χτύπησε η μπάλα στο δοκάρι και στην πλάτη του) αλλά και ακόμη ένα τραγικό του λάθος, δίνοντας… ασίστ στον Ολιβέιρα για το 2-1. Ο Ατρόμητος, όμως, που είχε προηγηθεί με τον Μανούσο, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και έφερε το ματς στα ίσα στο 90ο λεπτό με τον Ανδρούτσο αλλά ο Ολιβέιρα εμφανίστηκε ως απο μηχανής Θεός και… τέζαρε τους Περιστεριώτες στο 90’+3’.

Ελέγχεται για την διαιτησία του ο Βασίλης Φωτιάς αλλά και οι διαιτητές στην αίθουσα του VAR καθώς δεν τον κάλεσαν να δει τη φάση του 86ου λεπτού, όταν ο Μάνταλος πήγε με τα δύο πόδια στον Χαρίση.

Κάπως έτσι, με αυτή τη νίκη η Α.Ε.Κ. έφτασε τους 17 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς, με τον Ατρόμητο να μένει στους 11. Την ερχόμενη εβδομάδα, οι «κιτρινόμαυροι» φιλοξενούνται από τον Παναθηναϊκό, ενώ οι Περιστεριώτες παίζει στην έδρα του Ολυμπιακού.