SL1 – Ντάουντα: Το πιο γρήγορο πιστόλι!

Μεσημέρι Πέμπτης 16 Ιανουαρίου 2020. Ανακοινώνεται η υπογραφή συμβολαίου του Αμπιόλα Ντάουντα. Σάββατο βράδυ σηκώνεται η πινακίδα με το Νο25 και ο 31χρονος Νηγιριανός φορ μπαίνει στον αγώνα Παναιτωλικός – Λαμία στο 73’ με το σκορ 0-1.

Μετά από 21 λεπτά ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο, κερδίζει πέναλτι, το εκτελεί και κάνει το 1-1 στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου, πριν συμπληρώσει μια βδομάδα από τότε που αποχωρίστηκε τα βυσσινί χρώματα της ΑΕΛ, την «εκτελεί» δύο φορές μέσα στο σπίτι της! Στο 28’ κάνει το 0-1, στο 63’ το 0-2!!!

Στα πρώτα του 86’ αγωνιστικά λεπτά με τη φανέλα του Παναιτωλικού πετυχαίνει τρία γκολ. Ποτέ κανένας παίκτης της ομάδας του Αγρινίου δεν είχε καταφέρει κάτι τέτοιο σε τόσο σύντομο διάστημα από την ημέρα που έγινε τυπικά μέλος του Παναιτωλικού. Ο Ντάουντα είναι ο φορ που ήθελε η ομάδα για να βρει λύση στην επιθετική της δυστοκία, καθώς έχει τα λιγότερα γκολ στην κατηγορία.

Και τα δύο χθεσινά του κάθε άλλο παρά εύκολα ήταν. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.