SL1 – Προαναγγελία αγώνα: Ατρόμητος Αθ. – Παναιτωλικός

Ο αγώνας του Περιστερίου θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς η ανάγκη για βαθμούς αυξάνεται για τις δύο από τις τέσσερις ομάδες που αναζητούν την πρώτη τους νίκη. Ο Ατρόμητος και ο Παναιτωλικός έχουν παίξει άλλωστε τελευταία αρκετά θεαματικά παιχνίδια μεταξύ τους.

Το παράδοξο είναι ότι ο γηπεδούχος δεν τα πηγαίνει καλά. Στα τελευταία τέσσερα δεν έχει κερδίσει ο εκάστοτε γηπεδούχος, όπως έχει συμβεί και σε 11 από τα 13 τελευταία μεταξύ τους για τη Super League! Σε αυτά τα 13 υπάρχουν ακόμα επτά ισοπαλίες και τέσσερα «διπλά».

Το να φύγει με κάτι από το Περιστέρι, όπως έκανε τα τρία προηγούμενα χρόνια, θα είναι ανάσα για τον Παναιτωλικό, τη μοναδική ομάδα που δεν έχει πάρει βαθμό. Οι έξι ήττες στη σειρά από πέρσι και οι πέντε διαδοχικές ήττες εκτός έδρας είναι αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του στην κατηγορία.

Πάντως ο Παναιτωλικός έχει δείξει ότι μπορεί να δει δίχτυα, με γκολ και στα τρία πρώτα παιχνίδια του, αλλά με καθυστέρηση. Και τα τρία γκολ του τα έχει πετύχει μετά το 65’. Πάντως και αργά δέχεται γκολ, αφού έχει δεχτεί ένα μέχρι το 50ό λεπτό και επτά στα τελευταία 40 λεπτά!

Γκολ βάζει και ο Ατρόμητος, έξι συνολικά, ενώ έχει σκοράρει και στα τέσσερα παιχνίδια του. Αλλά έχει και αυτός μέχρι τώρα αμυντικά προβλήματα, αφού έχει δεχτεί οκτώ γκολ. Αν δεν νικήσει τον Παναιτωλικό, θα έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημά του από το 2009, όταν δεν είχε τότε νίκη στα έξι πρώτα παιχνίδια του.

Ο Ατρόμητος έχει παίξει ήδη τρία παιχνίδια με ομάδες της περιφέρειας, ΑΕΛ, Λαμία και Αστέρα Τρίπολης, χωρίς να τις νικήσει. Επεκτείνοντας πέρσι δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία με ομάδα της περιφέρειας, μετά το 2-0 στα Γιάννινα τον περασμένο Φεβρουάριο.

Ο Παναιτωλικός παίζει το πρώτο του παιχνίδι στο Λεκανοπέδιο στη σεζόν. Έκλεισε το προηγούμενο πρωτάθλημα με τρεις επισκέψεις στα πέντε τελευταία παιχνίδια του στο Λεκανοπέδιο, με νίκη επί του Απόλλωνα με 1-0, ανάμεσα σε δύο ήττες με 4-0, από Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκό.