Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, Άρης-Παναιτωλικός 2-0. O Άρης παίζει ωραίο, στρωτό ποδόσφαιρο και προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο του Παναιτωλικού. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων προήλθαν από την άσπρη βούλα σε ανατροπές των Γκάμα και Σούντγκρεν, με τους Γκάμα και Ιντέγε να σκοράρουν από τα έντεκα βήματα. Εξαιρετική η μεσοεπιθετική συμπεριφορά των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα ούτε στο αμυντικό κομμάτι κυρίως λόγω της ανυπαρξίας του Παναιτωλικού στον αγωνιστικό χώρο.

45’+1′ Κίτρινη κάρτα στον Σάσα.

37′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιντέγε κόβεται την τελευταία στιγμή πριν… εκτελέσει τον Γιαννακόπουλο, με τον Σάσα να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουταρει άουτ από το ύψος της περιοχής.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Μοράρ.

Έχει πάρει και κίτρινη κάρτα στο πέναλτι ο Ντίας.

Ο Ιντέγε αναλαμβάνει αυτή τη φορά την εκτέλεση. Ο Νιγηριανός τώρα σημάδεψε την δεξιά γωνία, με τον Γιαννακόπουλο να πέφτει και πάλι στην άλλη γωνία και τον Άρη να προηγείται με 2-0.

32′ Γκοοοολ για τον Άρη!

31′ Νέο πέναλτι για τον Άρη! Ο Σούντγκρεν τσίμπησε την μπάλα, δίνοντας την πάσα στον Σάσα με τον Ντίας να ανατρέπει τον Σούντγκρεν ενώ η μπάλα είχε φύγει από τα πόδια του! Δεν πρόλαβε να… σταματήσει ο χαφ του Παναιτωλικού.

30′ Σουτ του προωθημένου Βέλεθ, η μπάλα στα σώματα και στη συνέχεια πλάγιο άουτ. Συνεχίζει να έχει τα ηνία του αγώνα ο Άρης, που δείχνει εξαιρετικό πρόσωπο.

Δικαιούνταν το προβάδισμα ο Άρης, που παίζει εξαιρετικά και έχει τα ηνία του αγώνα στα πρώτα 26 λεπτά. Οι γηπεδούχοι παίζουν, μάλιστα, πολύ από τα δεξιά, φορτώνοντας με παίκτες την πλευρά του Λουσέρο και δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα. Το μόνο που… έλειπε μέχρι στιγμάς στον Άρη ήταν η τελική πάσα καθώς φαινόταν πως δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό.

Ο Μπρούνο Γκάμα αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Γιαννακόπουλο στη δεξιά και ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους!

26′ Γκοοοολ για τον Άρη!

25′ Πέναλτι για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα περνάει ανάμεσα από δύο αντιπάλους και τον ανατρέπουν και οι… δύο, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κόρχουτ έκανε το γύρισμα, με τον Γιοβάνοβιτς να κάνει την προβολή προ του Ιντέγε και να στέλνει την μπάλα προς την εστία της ομάδας του αλλά ο Γιαννακόπουλος με μεγάλη επέμβαση κράτησε το μηδέν.

4′ Ο Άρης σκοράρει με τον Ντιγκινί αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ στον Φετφατζίδη. Σωστή η υπόδειξη.