SL2: Ισοπαλία για Παναχαϊκή και Καραϊσκάκη Άρτας – Νίκησε ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχτηκε η Παναχαϊκή στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2 εκτός έδρας στην Λάρισα με τον Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 23′ με εκτέλεση πέναλτι του Σιφναίου. Μία παράβαση που καταλογίστηκε έπειτα από μαρκάρισμα του Πατάπη στον Λίταινα στην μεγάλη περιοχή της Παναχαϊκής.

Οι “κοκκινόμαυροι” μετά το γκολ που δέχτηκαν πήραν μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να απειλήσουν και να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Ένα λεπτό μετά το 1-0, ο Κυνηγόπουλος πίεσε ψηλά τους κεντρικούς αμυντικούς του Απόλλωνα και από την κόντρα λίγο έλειψε να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο Γκέκας μπλόκαρε δύσκολα.

Στο 35′ η Παναχαϊκή έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Coll εκτέλεσε το φάουλ ο Γκέκας δεν έδιωξε καλά και ο Μωραΐτης μπροστά από την εστία σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα πραγματοποίησε τεράστια απόκρουση και έσωσε την ομάδα του. Στο 40′ ο Κυνηγόπουλος κινήθηκε όμορφα έξω από την μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, έφερε την μπάλα στο αριστερό του και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Γκέκα σε δύσκολη απόκρουση με τα ακροδάχτυλα. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Λινάρδος δοκίμασε σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της με σκοπό να ισοφαρίσει. Στο 55′ ένα φάουλ του Σιατραβάνη πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

Η καθοριστική στιγμή ήρθε στο 80′. Ο Σιατραβάνης αφού απέφυγε εντυπωσιακά τους αντίπαλους αμυντικούς, κινήθηκε με μέτωπο προς την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, εκεί όπου του έγινε συνεχόμενο μαρκάρισμα-τράβηγμα της φανέλας από τον Κωστούλα. Αφού έμεινε όρθιος στην αρχική προσπάθεια του, ο επιθετικός της Παναχαϊκής, τελικά ανατράπηκε εντός περιοχής με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Απόλλωνα. Έπειτα από αρκετά λεπτά έντασης, στο 84′ ο Σιατραβάνης εκτέλεσε εύστοχα για να διαμορφωθεί το 1-1.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων, η Παναχαϊκή έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το παιχνίδι, ενώ έπαιζε και με δύο παίκτες παραπάνω καθώς αποβλήθηκε λίγο μετά το πέναλτι και ο Χατζής με δεύτερη κίτρινη.

Στο 93′ ο Σιατραβάνης βρήκε πολύ όμορφα στην μεγάλη περιοχή τον Λινάρδο, ο οποίος με όμορφη κίνηση και σουτ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα ξυστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκέκα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Παναχαϊκής για να πάρει το ματς ήρθε στο 94′ ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Μαυριάς από τα δεξιά έκανε πανέμορφη σέντρα στον Μωραΐτη που βρισκόταν στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων. Ο επιθετικός της Παναχαϊκής αφού έβγαλε εκτός διεκδίκησης τους αμυντικούς του Απόλλωνα, βρέθηκε στην μικρή περιοχή απέναντι από τον Γκέκα. Εκεί όμως, το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό, με αποτέλεσμα ο Γκέκας να σώσει τον Απόλλωνα στην απόκρουση του αγώνα και να στερήσει από την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου το “διπλό”.

Η Παναχαϊκή παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα, έπειτα από τέσσερις αγώνες, έχοντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες φτάνοντας στους 8 βαθμούς.

Συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Καρατάσιος (47′ Κωστούλας), Χατζής, Γκουστάβο Σάντος(68′ Πρέμπος), Μπαστακός (78′ Νύκταρης), Λίταινας, Ναζίμ, Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Καρρίκι.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος (75′ Μουστακόπουλος), Πατάπης (90′ Αντωνακόπουλος), Ιντζόγλου, Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Λινάρδος, Κυνηγόπουλος (80′ Μαυριάς), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

Σε άλλες αναμετρήσεις της ίδιας αγωνιστικής ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του Κισσαμικού Χανίων, ενώ ο Καραϊσκάκης Άρτας έμεινε ισόπαλος 1-1 εντός έδρας με τον Λεβαδειακό.