Super League-7η αγωνιστική: Ποιος, ποιος, ποιος, ο Μάζουρεκ ο κοντός

Ο ύψους 1.66 Μάζουρεκ έκανε την αρχή με… κεφαλιά, ενώ έγραψε και το φινάλε για τον Παναιτωλικό, ο οποίος νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του (2-0) στην έδρα του ΠΑΣ σε επίπεδο Α’ Εθνικής!

Λένε πως οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και αυτό έκανε σήμερα ο Παναιτωλικός. Ο οποίος κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην μεγάλη κατηγορία στα Γιάννινα (2-0), για 2η συνολικά σε 20 εκεί επισκέψεις του και το κυριότερο για όλους στα «καναρίνια», ήταν πάρα πολύ καλός.

Σε όλο το ματς έπαιξε όπως έπρεπε, δεν απειλήθηκε και με κορυφαίο τον Μάζουρεκ που «χτύπησε» εις διπλούν, πήρε τη νίκη, στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας.

Ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε με 3-5-2 και τον Νικολιά σε ρόλο «έκπληξη», εκείνη του δεξιού μπακ-χαφ. Πιο συγκεκριμένα ο Βελλίδης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, οι Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας στα στόπερ, ο Νικολιάς δεξιός μπακ-χαφ, ο Κακούμπα αριστερός, ο Λίκα «κόφτης», οι Γιάκος, Κούζικ μπροστά του και οι Κριζμάν, Ξύδας επιθετικό δίδυμο.

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε 4-2-3-1 και τους Κυριακίδη στο τέρμα, τους Μαρινάκη, Αργκους, Μαλή, Ρότσα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μάρκος Πάουλο, Λουσέρο μπροστά από τα στόπερ, τον Μάζουρεκ οργανωτή, τους Ουίλιαν, Ντίας στα άκρα και τον Μοράρ στην κορυφή της επίθεσης.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και παρουσιάστηκαν πιο «συμπαγείς» μέσα στο γήπεδο. Με εξαίρεση ένα 10λεπτο στα μισά αυτού του διαστήματος όπου ο ΠΑΣ προσπάθησε να απειλήσει, ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Μόλις στο 11′ «άγγιξε» το γκολ όταν μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ντίας έβγαλε τον Μοράρ τετ α τετ με τον Βελλίδη, ο Ρουμάνος «έσκαψε» την μπάλα, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΣ απέκρουσε αν και ήταν πεσμένος με το χέρι.

Τελικά η υπεροχή των «κυανοκίτρινων» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 43′, όταν μετά από σέντρα του Ουίλιαν, ο ύψους μόλις 1.65 Μάζουρεκ βρέθηκε σε θέση φορ, πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ. Ετσι η λήξη του πρώτου 45λεπτου βρήκε τα «καναρίνια» μπροστά στο σκορ, έχοντας 8 τελικές, έναντι μόλις 3 του «Αγιαξ της Ηπείρου», χωρίς κάποια να βρει εστία.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν. Αλλαξαν το σύστημα σε 4-4-2 με «ρόμβο», μέχρι το 68′ πραγματοποίησαν και τις 3 αλλαγές τους, κράτησαν μπάλα, αλλά «καθαρή» φάση δεν δημιούργησαν.

Τα «καναρίνια» έδωσαν… έξυπνα χώρο, αμύνθηκαν σωστά και στις καθυστερήσεις ήταν εκείνα που «έφτιαξαν» ουσιαστικές ευκαιρίες.

Αρχικά με την κοντινή προβολή του Μάζουρεκ στο 90’+1′, μετά με τον Μανά που δεν κατάφερε να κάνει την εξ’ επαφής προβολή και στο 90’+5′ όταν όλος ο ΠΑΣ ήταν… μπροστά, ο Μανά «σέρβιρε» στον Μάζουρεκ και εκείνος από κοντά διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο φυσικά και του Παναιτωλικού.