Super League: Έσωσε την Α.Ε.Κ. ο Λιβάγια!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Μολέδο και βρισκόταν αγκαλιά με μια ακόμη νίκη σε ντέρμπι όμως ο Λιβάγια είχε άλλη γνώμη. Ο Κροάτης με γκολ στην… εκπνοή κράτησε όρθια την Α.Ε.Κ. στη Λεωφόρο (1-1).

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια… ανάσα από νέα νίκη σε ντέρμπι στη Λεωφόρο, όμως ο Κροάτης με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων 90+5’ είχε άλλη γνώμη, 1-1.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Μολέδο. Η Ένωση πίεσε, όμως με εξαίρεση μια φάση του Γαλανόπουλου δεν είχε ευκαιρίες και οι πράσινοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Καλύτερο ήταν το δεύτερο ημίχρονο αφού οι κιτρινόμαυροι ρίσκαραν και το Τριφύλλι έβρισκε περισσότερους χώρους στην κόντρα. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός χάλασε, λόγω των συνεχών εντάσεων μεταξύ των παικτών κάτι που βέβαια έδειχνε να βολεύει τους γηπεδούχους. Ενώ απέμεναν δευτερόλεπτα για τη λήξη, ο Αϊντάρεβιτς «ξεκλείδωσε» με υπέροχη μπαλιά την άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Λιβάγια με σουτ, το οποίο κόντραρε κι άλλαξε πορεία, νίκησε τον Βλαχοδήμο (90+5’) σώζοντας την Α.Ε.Κ. στη Λεωφόρο.

-Πέρασε… χαλαρά και με Τόνσο από τα Χανιά ο Αστέρας!
Αποδείξεις δεν ανήκει στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας έδωσε ο Αστέρας, αφού με ηγέτη τον Τόνσο (2 ασίστ), επικράτησε του Πλατανιά (0-3), καταστρέφοντας το ντεμπούτο του Ρόκα στους Κρητικούς.

-Η Ξάνθη γονάτισε τον Πανιώνιο
«Χτύπησαν» δις Ξάνθη και Γέντρισεκ. Με τον Σλοβάκο να είναι «καυτός», η ακριτική ομάδα επικράτησε 2-0 του Πανιώνιου που πέταξε λευκή πετσέτα στο φινάλε και έκανε σεφτέ στην έδρα της.