Super League-Τέλος παιχνιδιού: Α.Ε.Λ. (4-2) Παναιτωλικός

Τελείωσε η αναμέτρηση της Α.Ε.Λ. με τον Παναιτωλικό με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία σημαντική νίκη η οποία -ουσιαστικά- τους κρατά στην Super League και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2018-2019.

Έξυπνο πλασέ του Μοράρ από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία του Μπόζοβιτς

Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιτωλικό – Εκτέλεσε ο Μοράρ, η μπάλα στο τείχος.

86′ Εξαιρετική επέμβαση του Κυριακίδη στο πλασέ του Μλαντένοβιτς.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Α.Ε.Λ. Ο Κυριακίδης κράτησε το 4-2 σε σουτ του Περόνε από πολύ καλή θέση.

82′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας κλώτσησε ευκαιρία μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα ψηλά

81′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βασιλούδης αντί του Κλέσιο

80′ Αλλαγή για την Α.Ε.Λ. Μπάλλας αντί Ντέλετιτς στο ματς

75′ Κίτρινη στον Φατιόν

71′ Σουτ του Ντέλετιτς εκτός περιοχής, έδιωξε ο Κυριακίδης με δυσκολία.

70′ Αλλαγή για την Α.Ε.Λ. Μλαντένοβιτς αντί Μασούρα

63′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ρότσα στη θέση του Μπράβο.

62′ Αλλαγή για την Α.Ε.Λ. Ο Περόνε στη θέση του Αγκάνοβιτς,

61′ Γκολ ο Παναιτωλικός, μειώνει σε 4-2! Ύστερα από γέμισμα, ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά εκτός περιοχής και “κάρφωσε” τον τερματοφύλακα της ομάδας του. Τρομερό αυτογκόλ

57′ Γκολ η Α.Ε.Λ., 4-1! Ο Αγκάνοβιτς με σκαστή κεφαλιά έπειτα από σέντρα που έγινε από αριστερά, νίκησε τον Κυριακίδη.

52′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Προβολή του Ρόσα έπειτα από εκτέλεση φάουλ, δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα και πέρασε ο κίνδυνος, με τον Μπόζοβιτς να μπλοκάρει

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Α.Ε.Λ. FC Arena με τον Βλαντ Μοράρ να σκοράρει στο πρώτο κιόλας λεπτό, αλλά το υπόλοιπο πρώτο μέρος ανήκε καθαρά στην Α.Ε.Λ. που κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να αγωνίζεται με παίχτη παραπάνω.

42′ Γκολ η Α.Ε.Λ., 3-1! Ο Ναζλίδης ανέλαβε το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και με εκτέλεση αλά Πανένκα νίκησε τον Κυριακίδη.

Πέναλτι για την Α.Ε.Λ.! Ο Ντέλετιτς τροφοδότησε τον Ναζλίδη τον οποίο γκρέμισε ο Τσοκάνης.

35′ Κίτρινη στον Μπράβο για τον Παναιτωλικό

34′ Διπλή ευκαιρία για την Α.Ε.Λ., με σουτ των Ντέλετιτς-Ναζλίδη μέσα από την περιοχή. Κρατάει ζωντανό τον Παναιτωλικό εδώ ο Κυριακίδης

31′ Κίτρινη στον Μαρινάκη

30′ Σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη – «Χτυπάει» ασταμάτητα στο αριστερό άκρο του Παναιτωλικού η ΑΕΛ. Ο Μαρινάκης παίζει εκεί με αριστερό πόδι και δεν μπορεί να βγάλει τα μαρκαρίσματα με τον Ντέλετιτς (ενίοτε και με τον Μασούρα). Δεν έχει και τις απαραίτητες βοήθειες

27′ Κοντά στο 3-1 η Α.Ε.Λ.! Ο Μασούρας βρέθηκε -μετά από μπαλιά από την άμυνα- απέναντι από τον Κυριακίδη (όντας λίγο πλάγια) και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

21′ Αποβολή για τον Παναιτωλικό! Απευθείας κόκκινη στον Μάρκος Πάουλο. Σε στημένη φάση για τους φιλοξενούμενους, ο αρχηγός της ομάδας του Αγρινίου ήταν μακριά από εκεί που παιζόταν η φάση και μονομάχησε με τον Μασούρα, που βρέθηκε στο έδαφος. Στο ριπλέι δεν φάνηκε το τι ακριβώς έχει συμβεί. Το ποιος ξεκίνησε η φάση. Ο Σκουλάς θεώρησε ότι χτύπησε ο Βραζιλιάνος χαφ τον αντίπαλό του.

19′ Κίτρινη στον Μόρα

19′ Κίτρινη για την Α.Ε.Λ., την είδε ο Μασούρας

14′ Γκολ η Α.Ε.Λ., 2-1! Εξαιρετική κεφαλιά του Γκόλια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλετιτς (είχε φτιάξει και το πρώτο γκολ της ομάδας του) και η μπάλα που πήρε καμπύλη κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη. Ολικό come back των γηπεδούχων πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο

9′ Γκολ η Α.Ε.Λ., 1-1! Ο Ντέλετιτς βγήκε γρήγορα στην κόντρα, κατάφερε να διατηρήσει την μπάλα -μετά τη «μάχη» με τον Μιχάι- στην κατοχή και έστρωσε στον Μιλοσάβλιεβιτς που με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κυριακίδη.

5′ Κι άλλη ευκαιρία για την Α.Ε.Λ. Σουτ του Αγκάνοβιτς εκτός περιοχής, διώχνει με δυσκολία ο Κυριακίδης, ο Μιλοσάβλιεβιτς πήρε το ριμπάουντ και έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Ναζλίδης ήταν εκτεθειμένος.

4′ Τελική για την Α.Ε.Λ. Γύρισμα του Ντέλετιτς από τα αριστερά και ο Μασούρας από κάπως πλάγια θέση δεν κατάφερε να βρει εστία.

1′ Γκολ ο Παναιτωλικός, 0-1! Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο την ομάδα της Λάρισας. Ο Μοράρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και κρέμασε τον Μπόζοβιτς που βρήκε λίγο την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυά του πριν καν συμπληρωθούν 40 δευτερόλεπτα.

Α.Ε.Λ. (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Χούμπτσεφ, Μόρα, Ζίζιτς, Γκόλια, Φατιόν, Μασούρα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Κρίζμαν, Ναζλίδη.

Στον πάγκο των γηπεδούχων: Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Μπάλλας κι Αγκάνοβιτς.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο, Μπράβο, Γιαννιώτης, Κλέσιο.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Κουσιάδης, Μύγας, Ρότσα, Άργκους, Νταλακούρας, Παρράς, Βασιλούδης.