Σχεδόν δυο χρόνια μετά… νέος βαθμός για τον Παναιτωλικό στους Ζωσιμάδες

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 στους Ζωσιμάδες, με την απόδοσή τους να πέφτει στο δεύτερο μέρος, ενώ είχαν αμφότερες παράπονα για τις αποφάσεις του διαιτητή.

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι στους Ζωσιμάδες μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Παναιτωλικού, με τον διαιτητή Κύζα να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής, αφήνοντας παράπονα και στις δύο ομάδες.

Έτσι έπαιξαν…
Ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε σύστημα με τρεις στην άμυνα, έχοντας τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια και τους Μιχαήλ, Τζημόπουλο, Μπέριο να γεμίζουν την περιοχή τους. Ναδάλες και Μπουκουβάλας ανέλαβαν την αριστερή και την δεξιά πλευρά αντίστοιχα, Λίλα, Ακόστα και Γιάκος ήταν στον άξονα, ενώ Ζάιρο και Κόντε ήταν στην επίθεση.

Από την πλευρά του ο Μάκης Χάβος επέμεινε στο 4-2-3-1, με τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Μύγα και Ρότσα στα δύο άκρα της άμυνας και τους Κούσα, Ροντρίγκες στα στόπερ. Μπράβο και Μάκος ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μάρκος Πάουλο σε ρόλο οργανωτή, τους Κλέσιο, Ρέι σε ρόλο εξτρέμ και τον Παπαδόπουλο στην επίθεση.

Άλλος τις ευκαιρίες, άλλος το δοκάρι
Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Παναιτωλικός έδειχνε να πατάει καλύτερα και να κυκλοφορεί ορθά την μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Την πρώτη φορά όμως που πάτησε την περιοχή του Πασχαλάκη με αξιώσεις, θα μπορούσε να είχε κερδίσει πέναλτι στην ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Μπέριο όμως ο Κύζας είχε διαφορετική άποψη. Έτσι, όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας συνέχεια τον Ζάιρο.

Ο Βραζιλιάνος πηγαίνοντας πότε δεξιά και πότε αριστερά, αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Κυριακίδη, καθώς ακόμη και όταν δεν προσπαθούσε να τελειώσει τις φάσεις, όπως έκανε στο 25΄, τις έφτιαχνε για τους συμπαίκτες του, με πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις αυτές του 15ου λεπτού όπου Μπέριος και Κόντε δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα και του 36ου όταν έδωσε την μπάλα στον Γιάκο, για να κάνει το σουτ που απέκρουσε ο Κυριακίδης.

Παρόλα αυτά όμως, την μεγαλύτερη ευκαιρία την είχαν οι παίκτες του Μάκη Χάβου στο 24ο λεπτό, όταν ο Μάρκος Πάολο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ροντρίγκες βρήκε την μπάλα με το σώμα, στέλνοντάς την στο αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη, ο οποίος στο 45′ έκανε μία εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Πάολο.

Χωρίς ρυθμό, αλλά με πάθος
Στην επανάληψη ο ρυθμός που υπήρχε στο πρώτο μέρος χάθηκε, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ανεβάζει την απόδοσή του και να περιορίζει αρκετά τους φιλοξενούμενους. Η απόδοση του Ζάιρο όμως, που ήταν ο κινητήριος μοχλός του έπεσε και έτσι οι Γιαννιώτες έφταναν έξω από την περιοχή του Κυριακίδη, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Θα μπορούσαν όμως να είχαν προηγηθεί, αν ο Κύζας δεν καταλόγιζε λανθασμένα φάουλ του Κόντε στον Κυριακίδη στο 73′, πριν ο Ισπανός επιθετικός στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δεν μέτρησε όμως το γκολ και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με τις δύο ομάδες να έχουν παράπονα από την διαιτησία του Κύζα…

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο, Μπέριος, Γιάκος (75′ Κοζορώνης), Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες (74΄Βιντάλ), Μπουκουβάλας (69΄Κούτρης), Κόντε, Τζημόπουλος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ροντρίγκες, Ρότσα, Μάκος (46′ Λόπεζ), Μπράβο, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (64΄Ρόσα), Ρέι (82′ Μουνιός), Παπαδόπουλος.

MVP: Ο Ζάιρο όσο είχε ενέργεια ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, αλλάζοντας συνεχώς πλευρές, ταλαιπωρώντας την άμυνα του Παναιτωλικού και αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Κυριακίδη.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Κυριακίδης, ο οποίος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, που ο ΠΑΣ ήταν πιο ζωηρός επιθετικά κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στις δημιουργικές ή στις εκτελεστικές εμπνεύσεις του Ζάιρο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ρότσα, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο, όποτε έβγαινε από την πλευρά του ο Ζάιρο, αδυνατούσε να τον περιορίσει.

ΓΚΑΦΑ: Αν ο Κύζας λανθασμένα δεν ακύρωνε το γκολ του Κόντε, η φάση που χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, θα ήταν η γκάφα του αγώνα. Από τη στιγμή που δόθηκε φάουλ όμως, δεν υπάρχει κάποια άλλη για να μπει σε αυτή την κατηγορία.

ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Δεν τα πήγε καλά ο Κύζας, καθώς δεν είδε το πέναλτι στον Παπαδόπουλο στο 12ο λεπτό, ενώ ακύρωσε λανθασμένα το γκολ του Κόντε στο 73΄, με αποτέλεσμα να υπάρχουν παράπονα και από τις δύο ομάδες.

ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΣ έχασε βαθμολογικό έδαφος και πλέον το όνειρο της 5άδας, φαντάζει ακόμη πιο δύσκολο από οτι ήταν πριν το ματς. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του αν ήταν λίγο καλύτερος στην κατοχή της μπάλας, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον βαθμό της ισοπαλίας.