Τελικό αποτέλεσμα: Παναθηναϊκός (4-0) Παναιτωλικός

Όσο έξυπνα κράτησε το μηδέν στην άμυνα ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο, τόσο κι άλλο τόσο διέλυσε τα πάντα στο πέρασμα του ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ.

90+2′ ΓΚΟΟΛ 4-0 ο Παναθηναϊκός! Σέντρα του Ζέκα στην πλάτη της άμυνας, ο Μπεργκ με ωραία κεφαλιά νικάει τον Κυριακίδη που ήταν σε λάθος θέση.

89′ ΓΚΟΛ 3-0 για τον Παναθηναϊκό! Κάθετη του Βιγιαφάνες στον Λουντ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Κυριακίδη.

86′ Σέντρα του Βλαχοδήμου από τα αριστερά, ο Μπεργκ πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν μπορεί να σημαδέψει σωστά, καθώς δεν είχε και την κατάλληλη κίνηση το σώμα του.

83′ Ο Βιγιαφάνιες έφυγε σε κατά μέτωπο επίθεση, αλλά καθυστέρησε να… μπουκάρει στην περιοχή του Παναιτωλικού και τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μύγας με τρομερό τάκλιν, μην επιτρέποντας στον Αργεντινό να σουτάρει.

80′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 2-0 Μετά από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου, η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ, ο οποίος σουτάρει από το ημικύκλιο, η μπάλα κοντράρει στο πόδι του Κούσα, αλλάζει πορεία και κρεμάει τον Κυριακίδη για το 2-0.

69′ Μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό και μεγάλη επέμβαση Βλαχοδήμου Βγήκε η κάθετη πάσα για τον Λόπεζ, στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά ο Βλαχοδήμος διάβασε σωστά τη φάση, βγήκε έγκαιρα και του… πήρε την μπουκιά από το στόμα, δίχως να του επιτρέψει να τον περάσει και να πλασάρει σε κενή εστία.

67′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 1-0 Ο Χουλτ γεμίζει ωραία στο δεύτερο δοκάρι, ο Βιγιαφάνιες πιάνει την κεφαλιά, αλλά Τσοκάνης-Κυριακίδης-δοκάρι δεν επιτρέπουν στον Αργεντινό να σκοράρει, ωστόσο η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ και προ κενής εστίας γράφει το 1-0 για το τριφύλλι

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Συνεργάζονται υπέροχα οι πράσινοι, με τον Εμποκού να δίνει στον Μπεργκ, αλλά ο Κυριακίδης τον σταματά στο τετ-α-τετ, με τον Σουηδό να σουτάρει με το “κακό” αριστερό του πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Βιγιαφάνιες, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη!

54′ Φάση για τον Παναθηναϊκό Ο Μπεργκ έβγαλε ωραία κάθετη για τον Βιγιαφάνιες στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Αργεντινός πέφτει και κάνει την προβολή, αλλά ο Κυριακίδης έχει βγει από την εστία του, κλείνει το οπτικό πεδίο στον αντίπαλό του και κρατά το 0-0.

48′ Φάση για τον Παναθηναϊκό Βολίδα από μακριά του Βλαχοδήμου, διώχνει με δυσκολία ο Κυριακίδης

Ελάχιστες οι καλές στιγμές για τις δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε μόλις τώρα…

45′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Εμποκού από τα δεξιά, ο Μπεργκ πιάνει την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη.

16′ Μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό! Ο Τσοκάνης με κεφαλιά βγάζει ασίστ για τον Λόπεζ στην πλάτη της πράσινης άμυνας, ο δεύτερος κάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά σημαδεύει άουτ!

12′ Φάση για τον Παναθηναϊκό Ωραία σέντρα του Εμποκού από τα αριστερά, ο Μπεργκ δεν μπορεί να βρεθεί στην τροχιά της μπάλας με το κεφάλι και ουσιαστικά δεν απειλεί τον Κυριακίδη

6′ Φάση για το τριφύλλι. Ωραία σέντρα από τα αριστερά του Χουλτ, ο Βιγιαφάνιες βγαίνει στην κίνηση της μπάλας, πιάνει το σουτ, αλλά δεν μπορεί να σημαδέψει εστία

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ρέις, Ζέκα, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Στον πράσινο πάγκο: Στιλ, Χουχούμης, Λουντ, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Πίσπας, Βλαχοδήμος.

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Κυριακίδης, Κούσας, Κλέσιο, Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Τσοκάνης, Ρότσα, Μύγας, Λόπες, Χαντάκιας.
Στον πάγκο για τους Αγρινιώτες: Καβουσάκης, Κουτρομάνος, Ροντρίγκεζ, Μουνιός, Παπαδόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλούδης.