Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Α.Ο. Ξάνθη (2-0) Παναιτωλικός – Οι σημαντικότερες φάσεις

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την Ξάνθη να έχει έναν μονόλογο, δίχως προηγούμενο. Αυστηρή θεωρήθηκε η απόφαση του διαιτητή, Αρετόπουλου για το Πέναλτι με το οποίο ο Γιουνές, δείχνει να κλειδώνει πρόωρα το τρίποντο για την ομάδα του και να μάχεται με αξιώσεις για είσοδο στην πεντάδα του πρωταθλήματος.

45′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Ωραία κίνηση του Γιουνές λίγο έξω από την περιοχή και αφού ταλαιπώρησε δύο παίκτες του Παναιτωλικού, τελείωσε τη φάση με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω

ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 2-0! Ο Γιουνές ανέλαβε την εκτέλεση και με περίτεχνο τρόπο έκανε το 2-0

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ στο 37ο λεπτό! Ο Αρετόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα ύστερα από μαρκάρισμα του Παπάζογλου στον Γιουνές. Υπάρχει επαφή, αλλά πέφτει πολύ εύκολα ο Τυνήσιος

Κοντά στο 1-1 ο Παναιτωλικός. Ο Ρόσα ταλαιπώρησε την αριστερή πλευρά της Ξάνθης και έστρωσε στον Πάουλο που έπιασε ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έδιωξε με δυσκολία ο Ζίβκοβιτς και αφού έμεινε η μπάλα “ζωντανή” μέσα στην περιοχή για λίγο, απομακρύνθηκε την ύστατη στιγμή από τον Φλίσκα

32′ Απειλεί και πάλι η Ξάνθη. Ο Γιουνές εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος λίγο πριν και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από τη δεξιά πλευρά του Κυριακίδη

28′ Πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Ρέι έκανε κίνηση από τα αριστερά, συνέκλινε και έδωσε στον Πάουλο που με ωραίο σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού μπλόκαρε ο πορτιέρο της Ξάνθης.

21′ Απειλεί η Ξάνθη μέσω μιας προσπάθειας που θύμισε αρκετά αυτή από την οποία προήλθε το 1-0. Ο Βασιλακάκης τροφοδότησε τον Γιουνές και πάλι, όντας αυτή τη φορά από τα δεξιά και ο Τυνήσιος ολοκλήρωσε τη φάση με τακουνάκι και βρήκε τον Κυριακίδη σε ετοιμότητα. Η φάση ξεκίνησε και πάλι από τον Πιτσέλι, όπως και στο γκολ στο 3ο λεπτό

15′ Πρώτη απειλή από τον Παναιτωλικό. Ύστερα από ωραία συνεργασία των παικτών του κοντά στο ημικύκλιο, ο Πάουλο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία

8′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Γουάλας από το αριστερό άκρο της άμυνας, βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Κυριακίδης αντέδρασε εξαιρετικά και απομάκρυνε τον κίνδυνο

3′ ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-0! Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικά την κόντρα επίθεση. Ο Πιτσέλι έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Βασιλακάκη που έβγαλε ταχύτατα την ομάδα του από τα μπροστά από τη δεξιά πλευρά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιουνές που φάτσα με τον Κυριακίδη άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το 16ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Γουάλας, Φλίσκας, Καρασαλίδης, Παπαγεωργίου, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Πιτσέλι, Γιουνές

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι Ζαρόπουλος, Τριάδης, Σολτάνι, Μεχία, Ράνος, Σβάρνας, Καμαρά

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Ροντρίγκες, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Ρόσα, Ρέι, Πάουλο, Λόπες, Μαρκόφσκι

Σε αυτόν των φιλοξενούμενων οι: Καβουσάκης, Μπράβο, Κλέσιο, Ρότσα, Βακράκος, Χαντάκιας, Βασιλούδης.