Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παναιτωλικός (1-2) Α.Ε.Κ.

Ένα πρώτο ημίχρονο που τα είχε… ΟΛΑ! Γκολ, πέναλτι, κάρτες, αλλά κι ένα αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο στον οποίο οι προσπάθειες των δυο ομάδων γινόντουσαν μετ’ εμποδίων.

43′: Ο Αλμέιδα βγαίνει μόνος του και ετοιμάζεται να πλασάρει τον Κυριακίδη, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Το ριπλέι δείχνει ότι -έστω και για ένα βήμα- ο Πορτογάλος ήταν όντως εκτεθειμένος.

39′: Ο Πάουλο εκτελεί απευθείας το φάουλ -αρκετά έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

34′: Πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναιτωλικό! Ο Ρότσα πρόλαβε την έξοδο του Μπάρκα -στη γωνία της μεγάλης περιοχής από δεξιά- και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον ανέτρεψε. Ωστόσο, ο Παπαπέτρου δεν έδωσε την παράβαση, που θα σήμαινε και την αποβολή του γκολκίπερ της “Ένωσης” με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

33′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάργκας από τον άξονα, ο Μύγας απέκρουσε ασθενώς μέσα στην περιοχή και ο επερχόμενος Γαλανόπουλος -με ωραίο συρτό σουτ- κάρφωσε την μπάλα στη δεξιά γωνία!

28′: Καλή φάση για τον Παναιτωλικό! Μετά από εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της ΑΕΚ, ο (ακάλυπτος) Χαντάκιας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

22′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας από αριστερά, ο Αλμέιδα νίκησε τους πάντες στον αέρα και με ωραία γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη!

21′: Ο Αλμέιδα σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα -αφού κοντράρει σε αμυντικό- κολλάει στο βρεγμένο τερέν και δεν φτάνει καν στην αγκαλιά του πεσμένου Κυριακίδη.

17′: Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Ο Μάνταλος άνοιξε αριστερά την μπάλα για τον Αλμέιδα, εκείνος σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία, αλλά ο Κυριακίδης ήταν ξανά σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ!

12′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Μαρκόφσκι αναλαμβάνει την εκτέλεση και με δυνατό πλασέ στην αριστερή γωνία νικάει τον Μπάρκα!

11′ – ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Μάρκος Πάουλο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και ο εξερχόμενος Μπάρκας, τον ανέτρεψε!

7′: Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Σε ωραία αντεπίθεση της “Ένωσης”, ο Χριστοδουλόπουλος έφυγε μόνος, αλλά η μπάλα κόλλησε και δεν μπόρεσε να βγει απέναντι στον Κυριακίδη. Παρόλα αυτά πάσαρε αριστερά στον Αλμέιδα κι εκείνος έπιασε ένα όμορφο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού!