Τένις: Μονομαχία Τσιτσιπά-Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του τουρνουά της Σανγκάης

Πιστός στο… ραντεβού του με τον Νόβακ Τζόκοβιτς αποδείχθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, μετά από μεγάλη μάχη, επικράτησε την Πέμπτη του Χούμπερτ Χούρκαζ (Νο 34 στην παγκόσμια κατάταξη) στον 3ο γύρο του τουρνουά της Σανγκάης και προκρίθηκε στα προημιτελικά , όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή τον Σέρβο αστέρα.

Ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε του Πολωνού με 7-5, 3-6, 7-6 (5), έπειτα από έναν αμφίρροπο αγώνα, που διήρκεσε δύο ώρες και 13 λεπτά.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το πρώτο σετ, έχασε το δεύτερο και χρειάστηκε να φτάσει στο τάι-μπρέικ στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, όπου πήρε από την αρχή το προβάδισμα και τελικά έφτασε στη νίκη.

Υπενθυμίζεται ότι ο Τζόκοβιτς πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά, επικρατώντας νωρίτερα του Αμερικανού Τζον Αϊσνερ με 7-5, 6-3.