Τρίποντο… σωτηρίας για την Λάρισα!

H ΑΕΛ δεν ήταν καλύτερη, αλλά βρήκε το γκολ με τον Φάρκας και πήρε αυτό που ήθελε! Νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό (διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι του Ρέντζα) και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα. Δοκάρι ο Ντέλετιτς για τους Θεσσαλούς.

Ο Ναζλίδης πριν το παιχνίδι είχε εξηγήσει το πόσο σημαντικό είναι το ματς με τον Παναιτωλικό για την ΑΕΛ. «Με νίκη σωζόμαστε κατά 90%». Στόχος επετεύχθη. Η Λάρισα μ’ ένα γκολ του Φάρκας στο 35′ πήρε τους τρεις βαθμούς που τόσο πολύ είχε ανάγκη και πλέον είναι στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη (με ματς περισσότερο).

Σ’ ένα όχι και τόσο καλό παιχνίδι η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι μπήκε μπροστά στο σκορ, έπαιξε καλή άμυνα στο υπόλοιπο του αγώνα και πανηγύρισε τη νίκη μιας και ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να σκοράρει στις δύο πολύ καλές φάσεις που είχε στο τελευταίο τέταρτο.

Η ΚΑΡΑΜΠΟΛΑ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ
Παρά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με κατοχή μπάλας αλλά έχοντας κι αρκετούς χώρους, εντούτοις η ΑΕΛ ήταν αυτή που πήγε στ’ αποδυτήρια του πρώτου ημιχρόνου έχοντας σκοράρει. Κι αυτό γιατί η ομάδα του Μάκη Χάβου ήταν φλύαρη με τη μπάλα στα πόδια και δεν μπορούσε να βρει τρόπο να δημιουργήσει φάσεις.

Ετσι η ΑΕΛ τιμώρησε τον Παναιτωλικό σε μία μάλλον τυχερή φάση γι’ αυτήν. Στο 35′ ο Ναζλίδης εκτέλεσε απευθείας ένα πολύ μακρινό φάουλ, η μπάλα κόντρα στο τείχος πήρε ύψος ο Αβραάμ γυρνάει τη μπάλα στα τυφλά εκεί όπου βρίσκεται μόνος του ο Φάρκας ο οποίος με απευθείας αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κυριακίδη.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΝΤΕΛΕΤΙΤΣ, ΑΣΤΟΧΟΣ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
Το δεύτερο ημίχρονο πήγε στο κομμάτι της στρατηγικής. Η ΑΕΛ έδωσε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο στον Παναιτωλικό με τον Μάκη Χάβο να προσθέτει συνέχεια επιθετικούς στην ομάδα. Ο Τσιώλης ήλπιζε ότι θα βρει χώρους η ομάδα του για να τελειώσει το ματς. Οντως το πλάνο του βγήκε αλλά το σουτ του Ντέλετιτς στο 70′ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το τελευταίο 20λεπτο να εξελιχθεί μπροστά από την εστία του Ξενοδόχοβ. Ο Χάβος έριξε στο ματς και τον Μαρκόφσκι και τον πιτσιρικά τον Γιαννιώτη (ντεμπούτο στην Σούπερ Λίγκα) αλλά και τον Μουνιός στα τελευταία λεπτά κρατώντας στον αγωνιστικό χώρο και τον Παπαδόπουλο. Ο Παναιτωλικός έβγαλε τις φάσεις (όχι αρκετές, αλλά σημαντικές) αλλά δεν βρήκε το γκολ.

Κι αυτό γιατί στο 74′ ο Ξενοδόχοβ κάνει σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Παπαδόπουλου (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Ρέντζα) και στο 80′ ο Μάρκος Πάουλο χάνει το άχαστο μετά από σπουδαία προσπάθεια των Γιαννιώτη, Παπαδόπουλου. Στο τέλος η ΑΕΛ πήρε το τρίποντο ανακουφίζοντας τους φιλάθλους της.

Mvp: Φάρκας. Ναι μόνο για το γκολ που πέτυχε. Ενα γκολ που διατηρεί όπως όλα δείχνουν την ΑΕΛ στην κατηγορία και για την επόμενη χρονια.
Αδύναμος κρίκος: Ρόσα. Εχει εξαιρετική τεχνική κατάρτιση αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι έκανε κατάχρηση… ντρίπλας. Αργούσε χαρακτηριστικά όλες τις επιθέσεις του Παναιτωλικού.
Στο ύψος του: Αβραάμ. Είναι στη φάση του γκολ και μόνιμα οι επιθέσεις της ΑΕΛ έβγαιναν από την πλευρά του. Μόνιμο πρόβλημα για την άμυνα του Παναιτωλικού.
Η γκάφα: Στο 80′ ο Μάρκος Πάουλο απλά χάνει το άχαστο σε μια τρομερή ομαδική προσπάθεια των παικτών του Παναιτωλικού.
Το στραγάλι: Από τον Παναιτωλικό σίγουρα θα έχουν παράπονα. Και για την φάση στο 74′ στο χέρι του Ρέντζα αλλά και για τον πειθαρχικό έλεγχο στους παίκτες της ΑΕΛ (θα έπρεπε ν’ αποβληθεί ο Ναβάρο).
Το ταμείο του gazzetta.gr: Η ΑΕΛ το ήθελε περισσότερο και το πήρε. Σε μία ανύποπτη φάση έβαλε το γκολ και το διατήρησε με καλή άμυνα μέχρι το τέλος. Οσο για τον Παναιτωλικό; Ο Χάβος βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες και το πάλεψε μέχρι τέλους χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ναβάρο (88′ Γκόλιας), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ (81′ Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Τσακοπίνο (66′ Ρέντζας), Ναζλίδης, Βαρέλα, Αβραάμ
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Ρότσα (58′ Γιαννιώτης), Μπράβο, Πάουλο, Λόπες (75′ Μουνιός), Ρόσα (68′ Μαρκόφσκι), Παπαδόπουλος