UEFA Champions League: Το απόλυτο η Λέστερ – Η Σεβίλλη συνεχίζει και παραδίδει – Στο χαλαρό η Ρεάλ

og-default

Με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα τρία λεπτά πριν το φινάλε η Μονακό απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κρατήθηκε στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ούγκο Γιορίς, η Τότεναμ «τσίμπησε» βαθμό στο Λεβερκούζεν (0-0), με αποτέλεσμα να συνεχίζεται η… σφαγή στον 5ο όμιλο. Δοκάρι τα «σπιρούνια» στο 38’.

Έμεινε με 10 παίκτες, παραχώρησε και πέναλτι, αλλά η Γιουβέντους απέδρασε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Λιόν (1-0) χάρη στο γκολ του Κουαδράδο και την τρομερή εμφάνιση του Μπουφόν.

Με τον Σαμίρ Νασρί να σκοράρει στο 37ο λεπτό η Σεβίλλη σε ένα κλειστό ματς νίκησε 1-0 στο Ζάγκρεμπ τη Ντιναμό και παρέμεινε στην πρώτη θέση μαζί με τη Γιουβέντους.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε –αναμενόμενα- το παιχνίδι με την Λέγκια η Ρεάλ. Η βασίλισσα επικράτησε πανεύκολα 5-1 και δείχνει να ξεμπουκώνει για τα καλά με τη νέα «ταρίφα» που έριξε.

Κλείνει θέση για τους «16» η Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Τούχελ ήταν εξαιρετική στο α’ μέρος, προηγήθηκε 2-0 και παρότι αγχώθηκε από το γκολ του Θέσαρ, πήρε σπουδαίο διπλό (1-2) στην έδρα της Σπόρτινγκ.

Το ευρωπαϊκό της κοστούμι φόρεσε η Λέστερ που άφησε στην άκρη την προβληματική πορεία στην Πρέμιερ Λιγκ, νίκησε 1-0 την Κοπεγχάγη και έκανε το 3Χ3. Σκόρερ ο Μαχρέζ, μεγάλη επέμβαση ο Σμάιχελ.

Με εύστοχο πέναλτι του Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις η Πόρτο νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Μπριζ παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 12ο λεπτό.