UEFA Champions League: Αν έχεις Μητρο-goal, ελπίζεις

Ο Ομπαμεγιάνγκ έχανε ακόμη και πέναλτι, η Ντόρτμουντ δεν έβαζε γκολ στον τρομερό Έντερσον ούτε με… αίτηση και η Μπενφίκα με χρυσό σκόρερ τον Μήτρογλου πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά (1-0).

Στην «ελληνική» μονομαχία νικητής βγήκε ο Μήτρογλου. Με γκολ του 28χρονου φορ, η Μπενφίκα επικράτησε 1-0 της Ντόρτμουντ του -βασικού- Παπασταθόπουλου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! Χαμένο πέναλτι και δύο τετ-α-τετ από τον μοιραίο της αναμέτρησης Ομπαμεγιάνγκ, δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση η ομάδα του Τόμας Τούχελ, που βρήκε απέναντί της και τον Έντερσον που κατέβασε τα ρολά!

Το ματς είχε καταιγιστικό ρυθμό εξ αρχής. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, οι αμυντικοί είχαν εξ αρχής μπόλικη δουλειά και οι ευκαιρίες μπροστά στα δύο καρέ δεν άργησαν να… κάνουν την εμφάνισή τους. Στο 4’ ο Ντεμπελέ βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά άργησε να πασάρει στον ολομόναχο Ομπαμεγιάνγκ με αποτέλεσμα να κοπεί και ένα λεπτό μετά, ο Σάλβιο… χόρεψε τον Παπασταθόπουλο αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά άουτ.

Κάπου εκεί, η Ντόρτμουντ άρχισε να παίρνει ολοένα και περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 10’ ο Ομπεμαγιάνγκ βρέθηκε απέναντι από τον Έντερσον αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ, ενώ στο 23’ ο Ντεμπελέ δεν κατάφερε να σκοράρει σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Λίντελοφ να βάζει τελευταία στιγμή την προβολή και να σώζει την εστία της ομάδας του. Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, η Μπορούσια πριν κλείσει το ημίχρονο είχε ακόμη μία ευκαιρία. Ο Γκερέιρο έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ δεν την… έφτασε με την προβολή που επιχείρησε!

Η Μπενφίκα μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να αιφνιδιάσει την Ντόρτμουντ και το πέτυχε. Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στην επανάληψη, λοιπόν, ο Πίτσι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λουιζάο πήρε την κεφαλιά και ο Μήτρογλου με διπλή προσπάθεια από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας… φωτιά στο Ντα Λουζ και την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το γκολ των γηπεδούχων δεν πτόησε την ομάδα του Τόμας Τούχελ που συνέχιζε να φτιάχνει ευκαιρίες αλλά είτε δεν έβρισκε τον στόχο, είτε έβλεπε τον Έντερσον να πιάνει και τα… άουτ! Στο 51’ ο Ντεμπελέ δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον πορτιέρε της Μπενφίκα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ σε νέο τετ-α-τετ, πλάσαρε ξανά ψηλά άουτ! Η εφιαλτική βραδιά για τον Γκαμπονέζο επιθετικό, ολοκληρώθηκε στο 58’. Ο Μπάρτρα βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, προσπάθησε να περάσει τον Φέισα, με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να κάνει χέρι και τον Ριτσόλι να δείχνει σωστά το πέναλτι.

Ωστόσο, ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε… άθλια εκτέλεση, σουτάροντας χωρίς δύναμη στο κέντρο της εστίας, με τον Έντερσον να μην «ψαρώνει» και να στέκεται όρθιος, αποτρέποντας την ισοφάριση. Ο 28χρονος επιθετικός ήταν «ράκος», αυτό το αντιλήφθηκε ο Τούχελ και στο 62’ τον έβγαλε από τον αγωνιστικό χώρο, περνώντας στη θέση του τον Σίρλε. Η έξοδος, όμως, του Γκαμπονέζου αποδυνάμωσε την Ντόρτμουντ, που πλέον δεν είχε κλασσικό φορ και δεν μπορούσε να απειλήσει μέσα από την περιοχή.

Ενδεικτικό είναι πως μέχρι να ολοκληρωθεί το ματς, η Μπορούσια κατάφερε να φτιάξει μόλις μία ευκαιρία. Ήταν το 84ο λεπτό όταν ο Πούλισιτς έκανε το βολέ, η μπάλα βρήκε στον Χιμένες (που είχε περάσει στη θέση του Μήτρογλου), άλλαξε πορεία αλλά ο Έντερσον ήταν και πάλι εκεί, για να κρατήσει το σπουδαίο προβάδισμα για την ομάδα του!

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Έντερσον – Λουιζάο, Λίντελοφ, Ελισέου, Σεμέδο – Φέισα, Πίτσι – Καρίγιο (46’ Αουγκούστο), Σάλβιο – Μήτρογλου (75’ Ραούλ Χιμένες), Ράφα Σίλβα (67’ Τσέρβι).

Ντόρτμουντ (Τόμας Τούχελ): Μπούρκι – Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Ντουρμ – Ντεμπελέ, Βάιγκλ, Γκερέιρο (82’ Κάστρο) – Ρόις (82’ Πούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ (62’ Σίρλε).

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία)

Γήπεδο: Ντα Λουζ