UEFA Europa League: Άλλο ένα ιστορικό «διπλό» για τον Π.Α.Ο.Κ.

221316

Απίστευτος ΠΑΟΚ στο «Αρτέμιο Φράνκι». Παρότι η Φιορεντίνα γύρισε απ’ το 2-0, ο δικέφαλος δεν φοβήθηκε και πανηγύρισε με γκολάρα του Ροντρίγκες, που τον βάζει και πάλι γερά στο κόλπο της πρόκρισης.

Τα ιστορικά «διπλά» στην Ευρώπη θυμήθηκε ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας τεράστια νίκη στην έδρα της Φιορεντίνα με σκορ 3-2 χάρη σε γκολάρα του Ροντρίγκες λίγο πριν την εκπνοή.

Τα είχε όλα το πρώτο ημίχρονο. Τρία γκολ και τρία δοκάρια για τις δύο ομάδες, με τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν στα αποδυτήρια χαμογελαστοί. Το σκορ άνοιξε ο Σάκχοφ μόλις στο 5’, ενώ λίγο αργότερα ο Ροντρίγκες σημάδεψε το δοκάρι (8’). Οι βιόλα πίεσαν όμως είδαν τα δοκάρια του Μπρκιτς να τους στερούν την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις (στην δεύτερη θα έπρεπε ο ρέφερι να δείξει την σέντρα, αφού το σουτ του Κριστόφορο πέρασε την γραμμή). Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με τον Κάμπος έπειτα από φοβερή αντεπίθεση στο 26’, όμως οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς με τον Μπερναντέσκι (33’).

Ισορρόπησε νωρίς-νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα κάνοντας το 2-2 με τον Μπαμπακάρ στο 50ο λεπτό. Οι δύο προπονητές ήταν πιο συντηρητικοί κλείνοντας καλύτερα τους χώρους. Ο «δικέφαλος» παρότι έμενε ζωντανός για την πρόκριση και με το «Χ» ρίσκαρε στο φινάλε και δικαιώθηκε κλέβοντας με τον Ροντρίγκες τους τρεις βαθμούς (90+3′).

Το ματς:

Φοβερό ματς στο «Αρτέμιο Φράνκι» με τον ΠΑΟΚ να πιάνει στον ύπνο την Φιορεντίνα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σάκχοφ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και στάθηκαν τυχεροί στο 8’, όταν ο Ροντρίγκες σημάδεψε το δοκάρι. Οι φωνές του Σόουζα έπιασαν τόπο μετά το πρώτο τέταρτο όταν οι «βιόλα» ανέβασαν ρυθμό και ταλαιπώρησαν πολύ τα άκρα του «δικέφαλου του Βορρά», ο οποίος στάθηκε τυχερός σε δύο περιπτώσεις όταν τα σουτ των Μπερναντέσκι και Κριστόφορο (στο δεύτερο έπρεπε να δείξει σέντρα ο διαιτητής, αφού η μπάλα έσκασε μέσα) κατέληξαν στο δοκάρι.

inner

Αυτό που δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες της Φιορεντίνα έκαναν με αντεπίθεση-φωτιά οι παίκτες του ΠΑΟΚ, που ύστερα από ασίστ του Ροντρίγκες διπλασίασαν τα τέρματά τους με ψύχραιμο πλασέ του Κάμπος (26’). Πριν καλά-καλά προλάβουν να μπουν σε φάση διαχείρισης του υπέρ τους σκορ, οι Θεσσαλονικείς είδαν τους Ιταλούς να επιστρέφουν στο παιχνίδι χάρη στο τέρμα του Μπερναντέσκι στο 33’. Ο «δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε σε θέση άμυνας μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και παρά την πίεση που κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια με το 2-1.

Την χαλαρότητα του ΠΑΟΚ τιμώρησε ο Μπαμπακάρ στην πρώτη φάση της Φιορεντίνα μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια (50’). Σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, το δεύτερο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο προσεκτικά και να μην αφήνουν ελεύθερο χώρο στον αντίπαλο. Παρά την ισοφάριση, ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν φοβήθηκε το ματς και προσπάθησε να χτυπήσει με τις αντεπιθέσεις.

inner

Όσο πλησίαζε το φινάλε το ματς πήρε ξανά τα… πάνω του κι αυτό κυρίως επειδή ο «δικέφαλος του Βορρά» ήθελε να εξαντλήσει τις πιθανότητές του για το τρίποντο. Η είσοδος του Τιάμ φρέσκαρε την επίθεση της ομάδας του Ίβιτς, που κάθε φορά που πλησίαζε την περιοχή του ασταθή Λετσερίνι άγχωνε τους «βιόλα». Οι Θεσσαλονικείς δικαιώθηκαν για το… θράσος τους στο φινάλε όταν ο Ροντρίγκες μπούκαρε και με δυνατό σουτ γύρισε το ματς χαρίζοντας το ιστορικό διπλό στον ΠΑΟΚ (90+3’).

Οι συνθέσεις:
Φιορεντίνα (Πάουλο Σόουζα): Λετσερίνι, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μίλιτς (51’ Κιέζα), Βεσίνο, Μπαντέλι, Κριστόφορο, Μπερναντέσκι, Τέγιο (83’ Ίλισιτς), Μπαμπακάρ

Στον πάγκο: Ταταρουσάνου, Ζάρατε, Σάντσες, Κάλινιτς, Σαλσίδο

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάκχοφ (83’ Μυστακίδης), Ροντρίγκες, Κάμπος (71’ Πέλκας), Κουλούρης (61’ Τιάμ)

Στον πάγκο: Γλύκος, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Κίτσιου

Διαιτητής: Στεφάν Κλέσνερ (Ελβετία)

Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι