UEFA Europa League: Ξανακρεμάστηκε με… Στυλ!

215324

Το νέο «έγκλημα» του Λουκ Στιλ άνοιξε τον δρόμο της νίκης (2-0) στον Άγιαξ, με τον Παναθηναϊκό να σηκώνει ακόμα μια φορά τα χέρια ψηλά όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ και να μένει μοιραία εκτός Ευρώπης.

Το μόνο που θύμιζε Παναθηναϊκό στο «Amsterdam Arena» ήταν οι οπαδοί του. Οι «πράσινοι» είδαν τον Λουκ Στιλ να τους… κρεμάει για ακόμη μια φορά με «εγκληματικό» λάθος -την ώρα που ο Άγιαξ δεν είχε ευκαιρία και το «τριφύλλι» δοκάρι με τον Ιμπάρμπο (26)- και στη συνέχεια παράτησαν ένα ακόμα παιχνίδι που έμειναν πίσω στο σκορ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0! Εκτός Ευρώπης πλέον η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι, που πέταξε στα… σκουπίδια και το δώρο του άλλου ματς του ομίλου (Θέλτα-Σταντάρ Λιέγης 1-1).

Συγκλονιστική παρουσία από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού που παρά την κάκιστη εικόνα της ομάδας, δεν σταμάτησαν να τραγουδούν λεπτό και έδωσαν τη δική τους «μάχη»!

Το ματς

Το παιχνίδι είχε… στραβώσει από την αρχή. Ο Μπεργκ δεν ήταν έτοιμος να αγωνιστεί και μοιραία έμεινε εκτός αποστολής, με τον Αντρέα Στραματσόνι να παρατάσσει την ομάδα του χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό (Ιμπάρμπο). Στα αμιγώς αγωνιστικά, τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά. Ο Άγιαξ είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας (71%-29%), αλλά αυτό που κατάφερνε είναι να την γυρίζει στην άμυνά του. Ο Παναθηναϊκός περίμενε στο δικό του μισό τον Αίαντα και προσπαθούσε να κλέψει μπάλες ώστε να βγει στην κόντρα-επίθεση, εκμεταλλευόμενος την γρήγορη μεσοεπιθετική του γραμμή!

Οι «πράσινοι» άρχισαν σιγά-σιγά μετά το τέταρτο να παίρνουν μέτρα και να πιέζουν στα τρία τέταρτα του γηπέδου. Στο 21’ δε, είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο ματς αλλά ο Ονανά είχε καλή θέση και μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Γουακάσο. Πέντε λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός… άγγιξε το γκολ! Ο Βιγιαφάνιες έκλεψε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Ιμπάρμπο, ο οποίος μπήκε από πλάγια δεξιά στην περιοχή και έκανε υπό πίεση το σουτ, αλλά για κακή του τύχη βρήκε στο αριστερό δοκάρι και πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός πατούσε πολύ καλά και είχε καταφέρει να περιορίσει τα ατού του Άγιαξ, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν την πρώτη τους υποψία ευκαιρίας στο 37’ αλλά το σουτ του Τσένρι έξω από την περιοχή, δεν απείλησε την εστία του Στιλ. Δύο λεπτά μετά, όμως, ο Αίαντας έφτασε στο γκολ! Σε αυτό χρειάστηκε να βάλει και το χεράκι του ο Άγγλος τερματοφύλακας. Ή μάλλον να μην το βάλει! Ο Σένε εκτέλεσε το μακρινό και πλάγιο φάουλ με δύναμη και αρκετά φάλτσα, ο Στιλ έκανε… εγκληματικό λάθος και δέχτηκε ένα «φτηνό» τέρμα, βάζοντας τον Άγιαξ μπροστά στο σκορ!

Ο Παναθηναϊκός ήταν αναγκασμένος να βγει στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, για να ψάξει την ανατροπή. Ωστόσο, συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Ο Άγιαξ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, εξανεμίζοντας τις ελπίδες των «πρασίνων». Ο Χουλτ έκανε τραγικό κοντρόλ, ο Τετέ του έβαλε την κόντρα και του έκλεψε τη μπάλα, πήρε μερικά μέτρα και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0 για την ομάδα του στο 50’.

Το σκορ δεν άφηνε περιθώρια στην ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι, που έδειχνε να τα έχει παρατήσει στον αγωνιστικό χώρο και δεχόταν τη μία φάση μετά την άλλη! Στο 56’, μετά από ωραία συνεργασία, ο Βαν ντε Μπέεκ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και δύο λεπτά αργότερα το βολέ του Σένε από τα 35 μέτρα πέρασε λίγο άουτ. Ένα σουτ του Κασιέρα στο 62’ μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από την εστία, ενώ στο 71’ το μακρινό σουτ του Βαν ντε Μπέεκ πέρασε δίπλα από το αριστερό «γάμα» του Στιλ.

Στο τελευταίο 20λεπτο, οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς ωστόσο δεν είχε τα… κουράγια να βγει στην επίθεση. Ούτε καν να κρατήσει μπάλα! Οι μοναδικοί που είχαν κουράγιο ήταν οι «πράσινοι» οπαδοί, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να δίνουν τη δική τους μάχη και να φωνάζουν μέχρι το τελευταίο λεπτό για την αγαπημένη τους ομάδα.

Άγιαξ (Πίτερ Μπος): Ονάνα, Τέτε, Βέστερμαν, Ντε Λιχτ, Ντάικς, Σένε (69’ Ντε Γιονγκ), Βαν ντε Μπέεκ, Νουρί, Τσέρνι, Κασιέρα, Γιουνές (62’ Κλέμεντ).

Στον πάγκο: Μπουρ, Φέλτμαν, Τραορέ, Ντόλμπεργκ, Βίργκεβερ.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Σάμπα (57’ Ιβανόφ), Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (63’ Λεντέσμα), Χουλτ, Λουντ, Ιμπάρμπο.

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Μέστο, Μίνγκας, Πίσπας.

Διαιτητής: Αλεκσέι Εσκόφ (Ρωσία)

Γήπεδο: «Amsterdam ArenA»