UEL: Εντός έδρας ήττα για Ολυμπιακό – Γερή «σφαλιάρα» για Α.Π.Ο.Ε.Λ.

Λύγισε τον Ολυμπιακό η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» έφυγαν με «διπλό» (0-1) από το Φάληρο με γκολ του Λακαζέτ και τη μισή πρόκριση στις αποσκευές τους.

Τιμώρησε τον Ολυμπιακό ο Λακαζέτ.

Οι Πειραιώτες έκαναν καλή προσπάθεια κόντρα στην Άρσεναλ, αλλά οι (πιο ουσιαστικοί) Λονδρέζοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί με γκολ του Γάλλου φορ στο 81’ (κόντρα στη ροή που είχε ο αγώνας σε εκείνο το σημείο) έφυγαν με «διπλό» από το Φάληρο και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» ψάχνουν ένα μικρό «θαύμα» στη ρεβάνς της Αγγλίας.

Δοκάρι με τον (δεξιό μπακ) Παπασταθόπουλο είχαν στο 86’ οι «κανονιέρηδες» και ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Λακαζέτ για να «αγκαλιάσουν» την πρόκριση στους 16 του Europa League.

Η ομάδα του Μαρτίνς καλείται να σηκώσει άμεσα κεφάλι ώστε να προετοιμαστεί για το ματς της Κυριακής με τον Π.Α.Ο.Κ.

Η Βασιλεία αγκάλιασε την πρόκριση επικρατώντας 3-0 απέναντι στον κάκιστο Α.Π.Ο.Ε.Λ., που λογικά αποχαιρετάει την διοργάνωση.

Αγκαλιά με την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ είναι η Βασιλεία.

Οι Ελβετοί έκαναν πάρτι στο «ΓΣΠ» απέναντι στον Α.Π.Ο.Ε.Λ., που ηττήθηκε με σκορ 3-0.

Το ματς «στράβωσε» από νωρίς για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Ένα λεπτό μετά το πρώτο τέταρτο, ο Πετρέτα ξέφυγε από την άμυνα και με παλικαρίσια προσπάθεια άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κόλερ (16’). Η Βασιλεία σε όλο το ματς έκανε τα πάντα να μοιάζουν εύκολα και στο 53’ έκανε με τον Στόκερ το 2-0. Η κατάσταση ήταν εμφανές πως είχε πάρει από κάτω τους «γαλαζοκίτρινους», που δέχτηκαν και τρίτο γκολ από τον Καμπράλ στο 66ο λεπτό και πλέον χρειάζονται θαύμα ενόψει του επαναληπτικού.

Το επόμενο ματς των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο «St.Jakob Park» της Βασιλείας την Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου στις 22.00.