Β’ Εθνική: Νίκη για την ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου με 75-59 επί της ΧΑΝΘ

Την 20η νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε η ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου, που κέρδισε στο κλειστό του Δ.Α.Κ. Αγρινίου τη ΧΑΝΘ με σκορ 75 – 59.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου μόνη στη 2η θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς.

Στο ξεκίνημα η γηπεδούχος ομάδα πήρε διαφορά στο σκορ και έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα πόντο, όμως η ομάδα μας πήρε ξανά προβάδισμα και στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 51 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή και έφτασε στη νίκη.

Το επόμενο παιχνίδι είναι την Κυριακή 12 Μαΐου στις 5 το απόγευμα με το Γ.Σ. Ελευθερούπολης εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 17 – 11, 23 – 19, 11 – 19, 24 – 10.

Διαιτητές: Τσιαπλής – Κατωτικίδης.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 8(1), Καπινιάρης 14(3), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 2, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 6(1), Ψαράς 16(4), Σαπλαούρας, Σταμίρης.

ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 14(1), Μπαλάσκας 7(1), Ζαφειρούδης 9(3), Γεωργάκης 14(2), Περρής 3(1), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 2, Βλαγκόγιας, Τσάμης 7.