Volley League: Ο Αγκάμεζ «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό!

231250

Ποιος κάνει… κουμάντο στη φετινή Volley League έδειξε στον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός! Με τον Αγκάμεζ να «σκοτώνει» την πρώην ομάδα του, οι Πειραιώτες νίκησαν 3-1 στου Ρέντη και… χάθηκαν στην κορυφή!

Για αυτό έφερε πίσω στην Ελλάδα τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός…

Για εμφανίσεις σαν την αποψινή!

Με τον 31χρονο Κολομβιανό να «σκοτώνει» την πρώην ομάδα του, στην καλύτερό του παιχνίδι με την ερυθρόλευκη φανέλα, οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στου Ρέντη και του έδειξαν ποιος είναι το… αφεντικό στη φετινή Volley League.

Ο Ολυμπιακός, πλέον… χάθηκε στο +10 από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ και στο +5 από τον «αιώνιο» αντίπαλό του, που «πάλεψε» το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε…

Το ματς
Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στην αρχή την κακή υποδοχή του Παναθηναϊκού, είχε την υπεροχή στο μπλοκ και τους διαγώνιους και τον Αγκάμεζ σε μεγάλη μέρα και έφτασε στο +3, στο +4 και στο 17-11, δείχνοντας πως θα «καθαρίσει» το σετ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρήκε τις λύσεις με τον Τσίροβιτς, όμως ο Αγκάμεζ ήταν ασυγκράτητος και «καθάρισε» στα δύσκολα και 25-22.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή των «ερυθρόλευκων» και την κακή άμυνα του Τσόυπκοβιτς και «χτυπούσε» τον Σέρβο, παίρνοντας από την αρχή ένα +4 με +7, το οποίο διατηρούσε σταθερά. Ο Γκονζάλες είχε πάρει τη «σκυτάλη» στην επίθεση από τον Τσίροβιτς και, έχοντας τη συμπαράσταση του Μελγκαρέχο και τα συνεχόμενα λάθη των Πειραιωτών, διατηρούσε τη διαφορά, παρά τις «εκλάμψεις» του Αγκάμεζ και, παρά την άνοδο του Τσούπκοβιτς επιθετικά, φτάσαμε στο 19-25.

Οι δύο ομάδες βρήκαν τις πολλές επιθετικές λύσεις που έψαχναν και την περισσότερη ώρα το ματς ήταν ισόπαλο. Ο Αγκάμεζ άρχισε να παίρνει ξανά μπρος και είχε και τη συμπαράσταση του Φιλίποφ, οπότε οι Πειραιώτες πήγαν στο +2, την ώρα που ο Μαρούλης έδινε τις λύσεις στον Παναθηναϊκό, μαζί με τον Γκονζάλες. Ο Αγκάμεζ «καθάρισε» στα δύσκολα και έδωσε το 25-23, την ώρα που ο Ρανγκέλ δε βοηθούσε επιθετικά.

Στο τέταρτο σετ, ο Φράγκος πήρε τη «σκυτάλη» επιθετικά και οδηγούσε τον Ολυμπιακό, μαζί με τον Αγκάμεζ, κόντρα σε έναν εκπληκτικό Γκονζάλες. Ο Ρανγκέλ «ξύπνησε», έστω και αργά επιθετικά και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-16, όμως οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους 3-1 απέκτησαν το προβάδισμα, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο σε άμυνα και επίθεση και, παρά τις προσπάθειες του Ρανγκέλ, ο Αγκάμεζ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και φτάσαμε στο 25-23 και στο 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-23, 25-23