Volley League: «Άλωσε» ξανά το Ρέντη ο Παναθηναϊκός με MVP τον Πατρινό Ράπτη

Με φόρα από το Λιγκ Καπ, ο Παναθηναϊκός πέρασε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες από το κλειστό του Ρέντη, επικρατώντας με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ανέβηκε δεύτερος στη βαθμολογία.

Για δεύτερη φορά, σε διάστημα λιγότερο των δύο βδομάδων ο Παναθηναϊκός «άλωσε» ξανά το Ρέντη, παίρνοντας σημαντική νίκη με 3-1 (22-25, 25-21, 14-25, 23-25) κόντρα στον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League.

Με τη νίκη τους αυτή οι «πράσινοι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς, για την οποία θα παλέψουν στη συνέχεια κόντρα στον Π.Α.Ο.Κ. Στους 41 έμεινε ο Ολυμπιακός, που όμως δύσκολα δεν θα τερματίσει πρώτος στην κανονική διάρκεια.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Ράπτης που σημείωσε 17 πόντους, ενώ 14 πέτυχε ο Στάροβιτς. Με διψήφιο αριθμό ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι Τσάτσιτς, Ρανγκέλ και Πελεκούδας, ενώ για τον Ολυμπιακό 16 πόντους σημείωσε ο Φίνγκερ και 12 ο Κουμεντάκης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο ματς και εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο δυνατό την κακή εικόνα των «ερυθρόλευκων» που ύψωσαν το ανάστημα τους μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέκτησαν.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» έμειναν πίσω αρχικά, έφτασαν να χάνουν με 14-10, αλλά με τον Ρανγκέλ να δυναμώνει το μπλοκ της ομάδας του κατάφεραν να αντιδράσουν και να κατακτήσουν το σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ βάφτηκε «ερυθρόλευκο», αφού οι γηπεδούχοι με όπλο το σερβίς τους επέβαλλαν από νωρίς το παιχνίδι τους, πήραν τα ηνία και έφτασαν στην ισοφάριση κατακτώντας το με 25-21.

Ωστόσο η ομάδα του Ανδρεόπουλου, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και διαχειρίστηκε εξαιρετικά το παιχνίδι. Το «τριφύλλι» ήταν απόλυτο αφεντικό στο τρίτο σετ το οποίο και πήρε με… περίπατο 25-14, φανερώνοντας τις αδυναμίες του Ολυμπιακού που ήταν σε κακή μέρα.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό από όλα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν πόντο-πόντο σε όλη τη διάρκεια του. Στο τέλος με πρωταγωνιστές τους Τσάσιτς και Στάροβιτς ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 24-22, με τον Ράπτη να γράφει το 25-23 χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του.