Χάντμπολ Ανδρών: Πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική Αγρινίου

Την ήττα με σκορ 19 – 29 υπέστη η ομάδα μας το απόγευμα της Κυριακής 3/12 από το Κορωπί. Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που είναι από τα φαβορί για την άνοδο στην Α2.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και τελειώνοντας εύκολα τις φάσεις στην επίθεση κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 τερμάτων, όμως η έμπειρη ομάδα του Κορωπίου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών μας και ψαλίδισε τη διαφορά στο 20ο λεπτό όπου το 5-2 του δεκαλέπτου έγινε 6-6 και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 10-12. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού η καθίζηση στην άμυνα έφερε την ομάδα μας να κυνηγά το σκόρ αλλά μάταια. Το τελικό 19-29 ήρθε δίκαια και φανέρωσε ότι υπάρχει πολλή δουλειά μπροστά για να μπορέσει το νέο αίμα της ομάδας να κάνει το σύνολο ανταγωνιστικό.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας είναι στις 7/1/2018 ώρα 13:00 στο Ο.Α.Κ.Α με αντίπαλο τον Πανιώνιο.

Καλή η διαιτησία των κ.κ. Αβράμη και Χρυσικόπουλου.

Α.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ – A.Σ. ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ 19-29

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 6-4, 6-6, 8-8, 10-12 (ημ.), 10-14, 11-18, 12-21, 15-25, 17-27, 19-29.

Α.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ: Κ. Συράκος 2, Σιδέρης, Τσακανίκας, Αλεξόπουλος, Αποστολόπουλος, Κωνσταντόπουλος 5, Λιοκαύτος 6, Παπανίκος 2, Μαυρέλης, Λ. Συράκος 1, Δήμου 2, Ράικος, Γουργολίτσας, Φεγγούλης, Σφυρόπουλος, Σταμούλης 1.

Γ.Σ. ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ (Ντράγκαν Γιάνγκα): Φωτάκης, Ι. Σουρλαντζής, Πέρρος 3, Αναγνώστου 4, Δ. Σουρλαντζής 7, Κορδογιάννης 2, Γουέις 3, Δ. Κατσίκης, Δ. Κατσίκης 4, Παύλου, Δεληκούρας 6, Καββαλός, Γκίκας, Παπασπύρου, Χρήστου.

Διαιτητές: Αβράμης, Χρυσικόπουλος, Δίλεπτα: 7/3, Πέναλτι: 2/2 – 0/1