Σήκωσέ το!

Η Εθνική ομάδα U18 απέδειξε και πάλι πως της αξίζει μια θέση στο βάθρο καθώς μετά από ένα σπουδαίο ματς, επικράτησε της δυνατής Λιθουανίας με 68-58 και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Εκεί που την περιμένει ήδη η Τουρκία.

Η καλύτερη… εκδίκηση για την Ελλάδα που πριν από μερικές μέρες είχε ηττηθεί από την Λιθουανία αλλά κράτησε το «καλό» για το τέλος. Ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ για Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη!

Η ελληνική ομάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο 5ο λεπτό είχε προηγηθεί με 11-3, έπειτα από ένα σερί επτά πόντων. Οι Λιθουανοί όμως κατάφεραν να βρούν κενά στην άμυνα της Ελλάδας και στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν μειώσει σε 14-12.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ισορρόπησε με την Λιθουανία να καταφέρνει και να προηγηθεί με 19-20 στο 13ο λεπτό με τρίποντο του Πιλάουσκας. Από εκεί κι έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ελλάδα ωστόσο να διατηρεί μικρό προβάδισμα βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια αλλά και τον Παπαγιάννη, ο οποίος κυριαρχούσε κάτω από το καλάθι και με δικό του κάρφωμα έγινε το 29-27 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις ομάδες να δίνουν σκληρές «μάχες» στο παρκέ. Στο 24’ η Λιθουανία κατάφερε να προηγηθεί με 33-37 αλλά σε εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα έβαλε το «πόδι» στο γκάζι, έτρεξε μέσα στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 12-2, στο 30’ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με 45-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε και το «θρίλερ» καλά κρατούσε… Στο 32ο λεπτό η Λιθουανία μείωσε σε 49-48 αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου απάντησε άμεσα και στο 35’ πέρασε μπροστά με 57-51. Δεν σταμάτησε όμως εκεί, καθώς με τον Παπαγιάννη να «κλείνει» τα καλάθια και τον Χαραλαμπόπουλο να «πυροβολεί», στο 38’ η Ελλάδα προηγήθηκε με 63-55. Η Λιθουανία με τρίποντο μείωσε σε 63-58 αλλά ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε άμεσα για το 66-58 στο 39ο λεπτό και τελικά έφτασε στην μεγάλη νίκη με 68-58!

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-27, 45-43, 68-58