60 χρόνια Α’ Εθνική: Σαν σήμερα (Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου)

1987

Ο Ολυμπιακός δεν έχει νίκη στα οκτώ πρώτα παιχνίδια του και υποδέχεται στο «Σπύρος Λούης» τον Ηρακλή.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν έχει νικήσει ποτέ εκτός έδρας τον Ολυμπιακό και το κάνει για πρώτη φορά με σκορ 2-1 (52’ σουτ Χαρδαλιάς – 20’ κεφαλιά Ηλιάδης, 56’ πέναλτι Χατζηπαναγής).

1998

Ο Άρης παρατάσσεται στο «Νίκος Γκούμας» με καλή ψυχολογία από τις νίκες του με Π.Α.Ο.Κ. και Ολυμπιακό.

Ωστόσο, η Α.Ε.Κ. βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα, ο Άρης είναι και άτυχος αφού δέχεται δύο γκολ με αυτογκόλ, και το τελικό 6-0 είναι η ευρύτερη νίκη σε αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Α’ Εθνική (4’ αυτογκόλ Κατσιαρός, 33’ σουτ Μαλαδένης, 54’ κεφαλιά, 77’ σουτ, 81’ σουτ Νικολαϊδης, 57’ αυτογκόλ Κατεργιαννάκης).

2008

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα Παναθηναϊκού – Αστέρα Τρίπολης και ενώ ο σκορ είναι 1-1, από γκολ των Πετρόπουλου και Μπαστία, ένας οπαδός μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο του «Σπύρος Λούης» και τρέχει προς το μέρος των ποδοσφαιριστών.

Οι εντεταλμένοι ασφαλείας του γηπέδου τον κυνηγούν, αλλά ο Άντριαν Μπαστία του βάζει μια τρικλοποδιά για να τον σταματήσει. Ο νεαρός πέφτει στο έδαφος και αμέσως συλλαμβάνεται, αλλά ο διαιτητής Βαγγέλης Κατσιδώνης βγάζει κόκκινη στον Αργεντίνο μέσο!

2009

Ο Ολυμπιακός είναι δύο βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό και το ντέρμπι στο Νέο Φάληρο αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο Κώστας Μήτρογλου είναι ο πρωταγωνιστής, καθώς πετυχαίνει ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου. Ο Ολυμπιακός με το 2-0 περνάει στην κορυφή.