Basket League: Στην πέμπτη θέση η ομάδα της Πάτρας, παρά την ήττα από τον Άρη

Με νίκη συνοδεύτηκε η επιστροφή του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του Άρη, με τους «κίτρινους» να επικρατούν με 68-64 του Προμηθέα για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και να απομακρύνονται από την επικίνδυνη ζώνη. Στην πέμπτη θέση βρίσκεται η ομάδα της Πάτρας.

Ο Άρης προερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες μέσα στον Μάρτιο τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε πέντε νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια του, με τις δύο από αυτές εκτός Πάτρας.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον Προμηθέα στους 64 πόντους (είχε μ.ό. 79,8 στους προηγούμενους αγώνες) ενώ στο φινάλε ο Γιάννης Αθηναίου σημείωσε τους εννέα από τους 10 πόντους της ομάδας του. Η ομάδα της Πάτρας παρότι τελείωσε το παιχνίδι με 18 λάθη, έξι περισσότερα από τους αντιπάλους της.

Οι δύο ομάδες έκαναν εύκολα το λάθος και ήταν άστοχες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να είναι σταθερά κοντά στο σκορ και καμί απαό τις δύο να μην μπορεί να διευρύνει το εκάστοτε προβάδισμά της. Τα τρίποντα των Μπελ, Αθηναίου έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους που το διατήρησαν ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου (22-19).

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 12′ με το τρίποντο του Δημάκου προσπέρασε με 25-29. Ο Άρης ισοφάρισε προσωρινά αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι πήγαν και πάλι στο +5, για να απαντήσει ο Άρης με ένα δικό του 5-0 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 35-34 στα 1’24” για το τέλος του ημιχρόνου. Οι Πατρινοί με δύο τρίποντα όμως, το δεύτερο του Γκίκα από το κέντρο σε νεκρό χρόνο, πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (35-40).

Το 35-42 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αποτέλεσε και τη μεγαλύτερη διαφορά που έχτισε κάποια από τις δύο ομάδες, με τον Άρη όμως να τρέχει σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Τσαϊρέλη και ισάριθμους του Μπελ, προσπερνώντας με 43-42. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού (53-51) με την τελευταία περίοδο να αρχίζει ουσιαστικά από μηδενική βάση.

Ο Άρης είχε σταθερά βραχεία κεφαλή στο σκορ με τον Προμηθέα να μειώνει στον πόντο (60-59) στο 37′ με 1/2 βολές του Σαλούστρου. Ένα τρίποντο και 2/2 βολές του Αθηναίου έφεραν τον Άρη στο +6 (65-59). Ο Γκίκας μείωσε προσωρινά σε 65-62 με εύστοχο τρίποντο όμως στα 26” ο Αθηναίου με 2/2 βολές έκανε το 67-62. Οι δύο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη και άστοχα σουτ με τον Φαγιέ να μειώνει σε 67-64 από τον Μποχωρίδη να διαμορφώνει το τελικό 68-64 ωμε 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, το ήθελαν και οι δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν άντρες και πάλεψαν σε ένα πολύ δύσκολο γήπεδο. Ήταν καταπληκτική η ατμόσφαιρα, καταπληκτικός ο κόσμος. Έδειξαν σθένος. Αν και δεν πιστεύω σε αριθμούς, είδα ένα στατιστικό που λέει πολλά. Ο Άρης πέτυχε 28 πόντους από λάθη αντιπάλου, ενώ εμείς μόλις 9 πόντους. Αυτό λέει πολλά. Συγχαρητήρια στον Άρη, είναι μαχητής ο κόουτς Αγγέλου το ξέρετε όλοι. Να ευχηθώ καλή πορεία, δεν είναι ο Άρης ομάδα να παλεύει για σωτηρία…

Όταν έχει συνηθίσει μια ομάδα να βάζει 80 πόντους, είχαμε 40 στο ημίχρονο και μόλις 24 πόντους στο δεύτερο, αυτό τα λέει όλα… Προσπαθήσαμε να ανοίξουμε το παιχνίδι, αλλά παίζουν δύο ομάδες».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Άρη): «Ο Προμηθέας έχει μια πολύ αξιοπρόσεκτη προσέγγιση στο παιχνίδι, η φετινή πορεία του δικαιώνει. Το ότι αγωνίζονται και φτάνουν μέχρι εδώ με αυτή τη ποιότητα χαρακτήρα λέει πολλά…».

Για τον αγώνα: «Να μην αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Ξέρετε και ξέρω καλά ότι το πρόβλημα του Άρη δεν είναι το μπάσκετ. Είναι πολύπλευρο. Είδα αυτές τις 40 ώρες που είμαι εδώ πάρα πολλούς ανθρώπους να έχουν διάθεση να τρέξουν σε όλα τα μέτωπα, να αγωνιστούν. Όλοι προσπαθούν. Αυτό που προσπαθήσαμε εμείς δεν ήταν προπονητικό, αλλά ψυχοπνευματικό. Θέλαμε να βοηθήσουμε τους παίκτες για να βγει το 40λεπτο όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα. Βοήθησε ο Θεός και ήρθε η νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω όλους αυτούς τους ανθρώπους επί τη ευκαιρία των γενεθλίων για τα 104 χρόνια του συλλόγου. Δέχθηκα τηλέφωνα και μηνύματα στήριξης και είναι συγκινητικό… Σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε, είμαστε σε μια προσπάθεια σκυταλοδρομίας και συνεχίζουμε για το φίνις του πρωταθλήματος».

Για το τι συνάντησε στα αποδυτήρια: «Είδα ένα πολύ καλό γκρουπ χαρακτήρων. Οι παίκτες φοράνε ένα γιλέκο που έχει πίεση, ευθύνη. Ο παίκτης είναι σαν παιδί, αν δεν έχει αγκαλιά και το αφήσεις μόνο του, ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει αγκαλιά… Όλοι αγκάλιασαν τους παίκτες. Έτσι αντιλήφθηκα εγώ. Τέλος καλό, όλα καλά»

Για την απόφασή του να αναλάβει τον Άρη τώρα: «Δεν θα ήθελα να βάλω το εγώ τώρα. Δεν ήταν ούτε ηρωική, ούτε ιδιαίτερη απόφαση. Ο τρόπος που μου μίλησαν και αυτά που μου είπαν ήταν αρκετά. Εγώ οφείλω στον Άρη, μου έδωσε σε μια δύσκολη στιγμή την ευκαιρία να έρθω. Όλοι κάναμε μια προσπάθεια, αυτή είχε αντίκτυπο στο εξωτερικό όπου με χρειάστηκαν. Ευχαριστώ για την δεύτερη ευκαιρία…».