Basket League: Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Προμηθέα Πατρών

Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του, ο Κολοσσός H Hotels υποχρέωσε τον Προμηθέα στην πρώτη εντός έδρας ήττα του και τρίτη συνολικά με 80-76. Ο Μπρέι με 24 πόντους και 4/8 τρίποντα, ο Γκρίφιν με 17 πόντους, τρία ριμπάουντ και πέντε ασίστ και ο Τζόουνς με οχτώ πόντους και 12 ριμπάουντ ηγήθηκαν των νικητών. Για τον Προμηθέα ο Μιλόσεβιτς ήταν εντυπωσιακός με 26 πόντους, 9/10 σουτ εντός πεδιάς και 11 ριμπάουντ ενώ 15 είχε ο Τουτζιαράκης.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 11-8 όμως ο Κολοσσός H Hotels παρότι δεν έβρισκε σκορ από μακριά (0/6 τρίποντα στο δεκάλεπτο) κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί 8-0 χάρη στο οποίο προσπέρασε με 16-11 στο 8΄. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (29-28) όμως οι Ρόδιοι έχοντας πια και μακρινό σουτ (4/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο) πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ξέφυγαν με 10 (34-44). Ο Προμηθέας κατάφερε πάντως στο τελευταίο λεπτό με σερί 5-0 να πλησιάσει στους πέντε (39-44).

Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης και στο δεύτερο ημίχρονο. Έπειτα από τρία λεπτά δράσης βρέθηκε μπροστά με 11 (41-52) και διατήρησε την ψυχραιμία του όταν ο Προμηθέας μείωσε στους δύο στο 27΄ (54-56) αφού κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με ένα σερί 8-0 για να πάρει εκ νέου διψήφια διαφορά (54-64).

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς πήρε ακόμη περισσότερες πρωτοβουλίες στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Κολοσσός H Hotels συνέχισε να έχει διαφορά σχετικής ασφαλείας, μέχρι τα μισά της περιόδου (57-68 στο 32΄, 62-72 στο 35΄) αλλά και λίγο μετά (65-74 στο 36΄). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν όμως και 1:18 πριν το φινάλε έγιναν μετά από ώρα απειλητικοί (74-76 με τρίποντο του Λίποβι). Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά σε ένα λάθος του Γκίκα στα 13΄΄και με το σκορ στο 76-78. Ο Γκρίφιν έκλεψε, κάρφωσε και έκανε το 76-80 για να ακολουθήσει άστοχα τρίποντα των Λίποβι και Μιλόσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80.