Basketball Champions League: Με νίκες συνέχισαν Π.Α.Ο.Κ. και Α.Ε.Κ.

Με επιβλητικό τρόπο πέτυχε ο Π.Α.Ο.Κ. την πρώτη εκτός έδρας νίκη του για την φετινή σεζόν! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 94-69 στην Τσεχία της Οπάβα και έφτασε τις δύο νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές του Β’ Ομίλου της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

O Π.Α.Ο.Κ. άρχισε τον αγώνα πολύ άσχημα, ιδιαίτερα αμυντικά και βρέθηκε στο -15 (23-8) μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο και πίσω στο σκορ με 12 (36-24) στο 11’ με τους γηπεδούχους να έχουν 9/9 τρίποντα! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, έβγαλε ενέργεια και από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Έτσι κατάφερε να… ροκανίσει την διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα (47-45), ύστερα από δύο καλάθια των Φιλ Γκος, Αντώνη Κόνιαρη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

O Π.Α.Ο.Κ. μπήκε με ένταση στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 14-5, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (61-50) στο 25’. Η Οπάβα αντέδρασε μείωσε στους πέντε (63-58) στο 28’, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε βρει ρυθμό, απάντησε με τους Γιάννη Αθηναίου, Θοδωρή Ζάρα και Βαγγέλη Μαργαρίτη να πετυχαίνουν από ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, και ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (74-60) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με δύο τρίποντα των Ζάρα, Τζαμάλ Τζόουνς η διαφορά ανέβηκε στους 20 (87-67) με 4’και 28’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς ήταν εκείνη των 27 πόντων (94-67) λίγο πριν το φινάλε.

Οι Γιάννης Αθηναίου, Φιλ Γκος, Γιανίκ Μορέϊρα και Βαγγέλης Μαργαρίτης τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν οι κορυφαίοι του Π.Α.Ο.Κ.

Τα δεκάλεπτα: 31-24,45-47,60-74, 69-94.

ΟΠΑΒΑ (Ζούντεκ): Μπουκόβνιακ, Κούριλ 2, Κβάπιλ 6, Σλάβικ 2, Σβάντρλικ 10 (2), Γκνιάντεκ 11 (1), Γιουρέκα, Κλέτσκα 13 (2), Σίρινα 14 (4), Ζμπράνεκ 11 (3).

Π.Α.Ο.Κ. (Παπαθεοδώρου):  Αθηναίου 17 (5/7 τρίποντα, 5 α.), Γκάρετ 3, Γκος 18 (4/7 τρίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Χάτσερ, Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης 5 (1), Μορέιρα 15, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 14 (2/2 τριπ.).

Το νικηφόρο σερί της στο Basketball Champions League διεύρυνε η Α.Ε.Κ. καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε στο Ο.Α.Κ.Α. με 78-71 της ισπανικής Φουενλαμπράδα. Κορυφαίος για την Ένωση ο Βινς Χάντερ που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους έχοντας 11/16 σουτ.

Η Α.Ε.Κ. μετά από την ήττα της πρεμιέρας από την Χάποελ, μετρά τέσσερις διαδοχικές νίκες και πλέον μοιράζεται την κορυφή του τρίτου ομίλου με την ομάδα από το Ισραήλ, έχοντας ρεκόρ 4-1.

Η ελληνική ομάδα πήρες προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε στο +7 μετά από τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, με τον Μωραΐτη να κάνει το 20-13. Δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο Χάντερ με κάρφωμα έκαν το σκορ 24-15 με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει την Α.Ε.Κ. να προηγείται με 24-19.

Δύο λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ρόμπερσον πήγε και πάλι τη διαφορά στο +7 (31-24). Τα επόμενα έξι λεπτά όμως η Α.Ε.Κ. έμεινε δίχως σκορ με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να προσπεράσουν με 32-31. Η απάντηση όμως των γηπεδούχων ήταν ένα δικό τους σερί 7-0 με το σκορ να γίνεται 39-32, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους η Α.Ε.Κ. πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (41-34).

Οι Ισπανοί κατάφεραν να ροκανίσουν και πάλι τη διαφορά και στο 25′ προσπέρασαν και πάλι στο σκορ με 48-47. Με όπλο ωστόσο την άμυνά της και τον Χάντερ να νικά τους αντιπάλους του, η Α.Ε.Κ. έτρεξε ένα νέο σερί 12-0 και στο 28′ πήρε διψήφια διαφορά προηγούμενη με 59-48. Δεν κατάφερε ωστόσο να την κρατήσει με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και πάλι (59-54) στο τέλος της περιόδου.

Ο Μωραΐτης με εύστοχο τρίποντο έβαλε την Α.Ε.Κ. μπροστά με 66-55 στο 32′ με την κάτοχο του τροπαίου να βρίσκει λύσει όταν η Φουενλαμπράδα μείωσε (66-62). Στα 46” για το τέλος ο Ρούπνικ με τρίποντο μείωσε σε 76-71 όμως ο Σαντ-Ρόος στα 35” έγραψε το 78-71 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71

A.E.K. (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 7 (1), Ματσιούλις 4, Ρατάν-Μέις 6, Λαρεντζάκης 7 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 9 (1), Σαντ-Ρος 10, Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24.

ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΔΑ (Γκαρθία): Ο’ Λίρι 13 (1), Ρούπνικ 9 (2), Μπέλας 7 (2), Γκαρθία 5 (1), Κρουζ 12 (2), Γιόρκα 10, Γκονθάλεθ, Κλαρκ 2, Εγιένγκα 7 (1), Ζάνα 2, Νογκέιρα 4.