Champions League: Με το 1,5 πόδι στην πρώτη θέση η Παρί!

Η Παρί έπαιξε ένα έξοχο πρώτο μέρος και με τα γκολ των Μπερνάτ και Νεϊμάρ, πήρε προβάδισμα απέναντι στην Λίβερπουλ και νίκησε 2-1 (πέναλτι του Μίλνερ). Χωρίς διπλό στον όμιλο οι «ρεντς».

Μόλις για 2η φορά στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Τούχελ νίκησε τον Κλοπ και η Παρί με το 2-1 απέναντι στην φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ Λίβερπουλ, πήρε προβάδισμα με οκτώ πόντους έναντι 6 των Άγγλων. Ο Μπερνάτ στο 13’ και ο Νεϊμάρ στο 37’ τα γκολ των Παριζιάνων που ήταν σαφώς ανώτεροι και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει κι άλλα γκολ.

Στο 45+1’ ο Μίλνερ μείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε 2-1. Η αγγλική ομάδα πίεσε στην επανάληψη, χωρίς όμως να φτάσει σε κάποια σπουδαία ευκαιρία και πλέον η Λίβερπουλ πρέπει να κερδίσει τη Νάπολι στο «Άνφιλντ» με 1-0 ή αν δεχτεί γκολ πρέπει να νικήσει με διαφορά δύο τερμάτων.

Πρώτη και… καμαρωτή στους «16» η Πόρτο
«Καπάρωσε» την 1η θέση του 4ου ομίλου η Πόρτο, η οποία επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Σάλκε, που προκρίθηκε και εκείνη στην επόμενη φάση του Champions League.

Ισοπαλία με… δύο κερδισμένες στο Ντόρτμουντ!
Μπορούσια Ντόρτμουντ και Μπριζ έμειναν στο 0-0, με την πρώτη να εξασφαλίζει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Champions League και τη δεύτερη να συνεχίζει στο Europa League.

Τριάρα η Νάπολι, στο «Άνφιλντ» για την πρόκριση
Η Νάπολι νίκησε 3-1 τον Ερυθρό Αστέρα στο «Σαν Πάολο» και θα παίξει την πρόκριση στους «16» του Champions League την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ».

Η Λοκομοτίβ… πάγωσε τη Γαλατά!
Εκτός Champions League πέταξε η Λοκομοτίβ τη Γαλατασαράι! Στην παγωμένη Μόσχα πήρε την πρώτη της νίκη (2-0) και αποκλείοντας τους Τούρκους από τη συνέχεια, διατήρησε ελπίδες να τους κλέψει την 3η θέση.

Καθάρισε από… νωρίς νίκη και πρόκριση η Ατλέτικο
Με αυτογκόλ στο 2’ και ένα ακόμα τέρμα από τον Γκριζμάν στο 24ο λεπτό, η Ατλέτικο κέρδισε 2-0 τη ελλιπέστατη Μονακό μέσα στη Μαδρίτη και εξασφάλισε την πρόκριση της στους «16» του Champions League.